BiznesINFO.pl Polska i Świat Poczta wysłała ci ponaglenie do zapłaty abonamentu? Wyjaśniamy, co możesz zrobić
Flickr.com/espensorvik/CC2.0

Poczta wysłała ci ponaglenie do zapłaty abonamentu? Wyjaśniamy, co możesz zrobić

7 października 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Poczta Polska masowo rozsyła informacje o konieczności uregulowania opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Sprawdzamy kto może uniknąć zapłaty. Jak dowiadujemy się z serwisu Fakt.pl, wezwań do zapłaty nie można ignorować. Abonament płacić trzeba, bo tak stanowi prawo . Są jednak osoby, które mogą uniknąć płacenia.

Wezwanie za abonament RTV

Zgodnie z polskim prawem każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy zobligowany jest do płacenia abonamentu na media publiczne. Przedstawiciele Poczty Polskiej przypominają, że nie mają możliwości umorzenia niezapłaconego abonamentu RTV. Długi tysięcy Polaków rosną. Czasem zdarzy się tak, że ktoś zapomni o wyrejestrowaniu odbiornika, którego nie używa.

Poczta Polska wysyła ponaglenia do zapłaty abonamentu na podstawie danych zawartych w rejestrze odbiorników telewizyjnych i radiowych. Jeżeli nie rozliczymy się z Pocztą we wskazanym przez nią terminie, ta może o całej sprawie zawiadomić urząd skarbowy, który z pomocą komornika odzyska należne pieniądze. Prawnicy radzą jednak by się od ponagleń odwoływać. Jak wskazują, to obowiązkiem Poczty jest udowodnienie, że został nam nadany numer identyfikacyjny, a odbiornik został zarejestrowany. W odwołaniu od ponaglenia powinniśmy zatem wnioskować o przedstawienie oryginału nadania numeru identyfikacyjnego.

Brak takiego dowodu z naszym własnoręcznym podpisem jest czynnikiem skłaniającym do uznania roszczeń Poczty za bezpodstawne - twierdzą prawnicy cytowani przez Fakt.pl. Kolejnym ważnym powodem do niepłacenia zaległego abonamentu jest prawo do przedawnienia. Uregulować należy wszystkie zobowiązania z ostatnich 5 lat, jednak te starsze powinny zostać umorzone jako przedawnione.

Warto również pamiętać, że zwolnieni z płacenia abonamentu są seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci - inwalidzi wojenni, oraz seniorzy po 60 roku życia, których emerytura jest mniejsza niż 50 proc. średniej krajowej.

[ EMBED-3 ]

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie