BiznesINFO.pl
pixabay, piviso

pixabay, piviso

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

500 plus na zdrowie i dla zdrowia to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Tym razem 500 plus nie będzie przysługiwać dzieciom, a dorosłym. Kto będzie mógł skorzystać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest 500 plus na zdrowie

  • Kto będzie mógł skorzystać

  • Jakie są cele programu

500 plus dla dorosłych

500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, który kojarzony jest głównie z dziećmi. Świadczenie funkcjonuje już kilka lat, a spory wokół niego wciąż nie gasną. Tym razem swoje 500 plus przygotował resort zdrowia.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość sił medycznych skoncentrowała się na walce z nieznaną dotychczas chorobą, a to zaowocowało zaniedbaniem dotychczasowej profilaktyki. Eksperci z zakresu medycyny wskazują, że COVID-19 odbił się także na młodych lekarzach, którzy zamiast specjalizacji, oddelegowywani są do walki z wirusem.

Niemniej jednak Ministerstwo Zdrowia chce na razie wyprostować sytuację z pacjentami. "500 plus na zdrowie" to nowa inicjatywa resortu Adama Niedzielskiego, która ma być realizowana w formie bonu.

Zdrowotne 500 plus będzie przysługiwało Polakom powyżej 40. roku życia. Jak informuje Radio Zet, chce w ten sposób ukierunkować ochronę zdrowia po pandemii i przy okazji sprawdzić stan zdrowia społeczeństwa.

500 plus na zdrowie

Bardzo istotnym faktem jest, ze bon będzie można wykorzystać także w placówkach prywatnych. Mogą być to nawet te, które nie mają podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Wówczas koszty badania pokryje owe 500 plus, które zarejestrowane zostanie w Internetowym Koncie Pacjenta.

Zakres przeprowadzanych badań ma zostać ustalony w sposób indywidualny i dostosowany do każdego pacjenta. Minister zdrowia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" powiedział, że program jest stworzony tak, aby każdy mógł sprawdzić stan swojego zdrowia.

Wśród badań zalecane jest zbadanie wskaźników nowotworowych czy kariologicznych. Kobietom zaleca się wykonanie mammografii i cytologii, a mężczyznom badanie prostaty. Szczegóły programu mają zostać opublikowane w czerwcu br.

W ramach zdrowotnego 500 plus resort chce znieść limity przyjęć do specjalistów, aby jak najszybciej można było podjąć leczenie osób, u których wykryte zostały nieprawidłowości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
Likwidacja OFE niektórych z nas będzie sporo kosztować

Twój portfel

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Z konta potrącą średnio po 10 tys. zł

Czytaj więcej >