BiznesINFO.pl

Pexels/freestocks.org

300 plus do zmiany. Program od 1 lipca na nowych zasadach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

300 plus już niebawem przejdzie prawdziwą rewolucję. Zbliża się bowiem koniec elektronicznych wniosków i wypłaty pieniędzy w gotówce. Rządzący zapewniają, że osoby, które do tej pory nie korzystały z internetowej ścieżki wnioskowania, otrzymają stosowną pomoc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co można wykorzystać 300 plus

  • Jakie są zmiany w tegorocznym programie

  • Na jakim etapie są prace nad modyfikacjami

300 plus tylko przez internet

300 plus to popularne świadczenie, po które może zgłaszać się każdy, kto jest uprawniony do 500 plus. Zasady programu „Dobry start” wskazują, że beneficjenci otrzymują 300 zł rocznie, które mogą wykorzystać na skompletowanie szkolnej wyprawki dla dziecka.

300 plus przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia 20 roku życia.  Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mogą wnioskować o świadczenie do momentu ukończenia przez podopiecznych 24. urodzin. Business Insider Polska podaje, że 300 plus obejmuje także uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Z programu wyłączone są zaś dzieci w wieku przedszkolnym i studenci.

Nabory w ramach programu „Dobry start” ruszają co roku, dokładnie 1 lipca. Jednak tym razem na beneficjentów czekają poważne zmiany. Rząd bowiem przymierza się do wprowadzenia organizacyjnych modyfikacji w 300 plus.

Co się zmieni? Po pierwsze, za obsługę wniosków nie będą odpowiadały już samorządy - to zadanie ma spoczywać na barkach ZUS. Po drugie, po 300 plus będzie można zgłaszać się wyłącznie za pośrednictwem internetowego formularza. Po trzecie, pieniądze będą trafiały na konta bankowe wnioskodawców. Dotychczas można było otrzymać 300 plus również w gotówce.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Reforma 300 plus z opóźnieniem? ZUS deklaruje pełną gotowość

Choć 1 lipca zbliża się wielkimi krokami to rząd w dalszym ciągu nie uchwalił stosownych przepisów. Dlatego też „Fakt” zapytał o losy reformy 300 plus Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Z odpowiedzi, którą przesłał resort, wynika, że projekt rozporządzenia w sprawie programu „Dobry start” został już skierowany do Rady Ministrów. Rządzący przekonują, że tegoroczny nabór ruszy zgodnie z harmonogramem.

Brak szczegółów w sprawie 300 plus stawia niektórych rodziców w dość kłopotliwej sytuacji. Do tej pory część z nich wnioskowała o świadczenia w formule tradycyjnej i nie wie, jak korzystać z formularza internetowego. W tym wypadku „czas to pieniądz”, ponieważ osoby, które chcą otrzymać dodatkowe 300 zł jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego muszą wysłać zgłoszenie na początku lipca.

Jednak i na te trudności rząd znalazł rozwiązanie. Politycy przekonują, że pracownicy ZUS i KRUS będą pomagali wypełniać wnioski o 300 plus. Poza tym mają zostać udostępnione specjalne stanowiska, przy których wnioskodawcy będą mogli uzupełnić internetowy formularz. To ukłon w stronę osób, które nie posiadają własnego komputera.

Czy ZUS jest w stanie sprostać temu wyzwaniu? - Nasze systemy w zasadzie są już gotowe przejąć to zadanie - zapewnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przedstawiciel instytucji przy okazji przypomniał, że ZUS ma doświadczenie w tego typu aktywnościach, o czym może świadczyć chociażby możliwość szybkiego wprowadzenia Polskiego Bonu Turystycznego czy wypłacania wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych. Nie inaczej ma być w przypadku 300 plus.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

pieniądzeDzieckoZUS

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]