Lewica przygotowała projekt ustawy, którego założeniem jest wprowadzenie nowego podatku. Zmiany byłyby odczuwalne dla osób kupujących mieszkania. Celem wejścia w życie tej opłaty ma być uregulowanie tzw. flippingu. Przedstawiamy szczegóły.
Koniec z domysłami. Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym ”#naStart” został już opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Wiemy, kto może liczyć na wsparcie finansowe i w jakiej wysokości. Poza kryterium dochodowym trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym limicie.
Już od jakiegoś czasu rząd pracuje nad wprowadzeniem nowego programu mieszkaniowego. Przedstawione zostały główne założenia, a także warunki, które trzeba będzie spełnić, by skorzystać ze wsparcia. Dla kogo będzie przeznaczony kredyt 0 procent?
Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur wielu z nas wyłącza grzejniki, ale czy to właściwy krok? Według ekspertów, większość Polaków popełnia ten błąd, który może skutkować dodatkowymi kosztami w przyszłości. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie podkreśla konieczność odpowiedniej konserwacji grzejników oraz właściwych działań przed sezonem grzewczym.
Część osób może ubiegać się o specjalną pomoc finansową przy wynajmowaniu mieszkania. Pieniądze, jakie można dostać, nie są małe, gdyż w niektórych przypadkach sięgają nawet ponad 3000 zł. Zanim złożysz wniosek, sprawdź warunki, które regulują to, komu należy się wsparcie na wynajęcie mieszkania. Ten przywilej należy się bowiem konkretnej grupie obywateli.
Pewna 97-letnia mieszkanka Olsztyna w celu postanowiła zakręcić grzejniki w swoim mieszkaniu, by nieco zaoszczędzić. Jak się okazuje, to działanie wcale nie przyniosło zamierzonego rezultatu, a jej rachunki są coraz wyższe. Jak to możliwe, że seniorka musi płacić więcej?
Rynek mieszkaniowy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się możliwością otrzymania mieszkania komunalnego. Nie jest to jednak takie proste. Czasem na mieszkanie trzeba czekać nawet kilkanaście lat.
Czy w twojej umowie najmu znajduje się klauzula waloryzacyjna? Wynajmujesz mieszkanie długoterminowo? Dla wielu osób mamy złą wiadomość. Czynsz może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Oto dlaczego.
Jeśli niedawno kupiłeś mieszkanie, lepiej przygotuj się na kontrolę. Urzędy Skarbowe już pukają do drzwi osób, które mieszkania kupiły… zbyt tanio. Dla tych, którzy zaniżyli wartość transakcji, przewidziano wysokie kary.
Wysokie rachunki za ogrzewanie mieszkania są uciążliwym problemem dla wieku Polaków podczas trwania sezonu grzewczego. Wielu z nich chce nieco zaoszczędzić i obniża temperaturę poprzez zakręcenie kaloryferów. Okazuje się jednak, że przepisy jasno określają tę kwestię. Czy za nieogrzewanie mieszkania grożą więc kary?
Rządowy projekt ”Bezpieczny kredyt 2 proc.” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem Polaków. Większym niż banki były w stanie udźwignąć. Połowa osób, których wnioski zostały przyjęte, wciąż nie dostało pieniędzy. Wkrótce mogą stracić swoje pieniądze, a w skrajnych sytuacjach nawet mieszkania.
Wygląda na to, że w finansowym kryzysie Poczty Polskiej rozpoczął się nowy rozdział. Teraz spółka rozpoczęła sprzedaż mieszkań i działek. Niektóre z nich są w naprawdę atrakcyjnych cenach, jest jednak haczyk.
Ulgi podatkowe, które pozwalają na obniżenie wysokości PIT, należy zawrzeć w deklaracji podatkowej za 2023 rok. Poza najpopularniejszymi kategoriami ulgi (modernizacyjna czy dla wspólnie rozliczających się małżonków), warto zwrócić uwagę także na inne odliczenia. Przykładem może być ulga mieszkaniowa – w niej zawrzeć możemy nawet zakup lodówki, zmywarki czy pralki.
Z początkiem nowego roku ceny najmu mieszkań znów zostały podniesione przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Eksperci ostrzegają, że to jeszcze nie koniec podwyżek czynszów. Wyjaśniają, co jest tego powodem.
Okazuje się, że możemy kupić od Poczty Polskiej rozmaite nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Większość z nich znajduje się nawet w świetnej lokalizacji, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jest pewien haczyk. O co dokładnie chodzi?
Ogłoszenia wrzucane do skrzynek pocztowych są już dosłownie plagą. Stylem przypominają odręcznie pisane prośby, zawierają również numer telefonu jako prośbę o kontakt. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo niebezpieczny przekręt.
Jesteś w trudnej sytuacji materialnej i ledwo starcza ci na utrzymanie mieszkania czy domu? Być może jesteś w grupie osób, którym należy się tzw. dodatek mieszkaniowy. Taka forma wsparcia znacznie pomaga uporać się z kosztami związanymi z utrzymaniem zajmowanej nieruchomości. Chodzi m.in. o opłaty za czynsz, prąd czy gaz. Podpowiadamy, co zrobić, by otrzymać pieniądze.
Wysokie kwoty opłat związanych z mieszkaniem potrafią przyprawić o ból głowy zwłaszcza seniorów. Okazuje się jednak, że wsparcia w tym kontekście nie trzeba daleko szukać - co więcej, można je zdobyć w bardzo prosty sposób.
Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent ma w tym roku ustąpić miejsca nowej inicjatywie. Chociaż nie podano jeszcze zbyt wielu szczegółów, jedno jest już pewne. Budżet będzie mniejszy.
Koszty życia emerytów w stosunku do kwot otrzymywanych przez nich emerytur mogą wzbudzić poważny niepokój - zwłaszcza, jeżeli chodzi o kwestie mieszkaniowe. Tymczasem sami seniorzy mogą skorzystać ze wsparcia przeznaczonego właśnie na opłaty związane z mieszkaniem. Obowiązują jednak warunki.
Mieszkańcy osiedli bloków załamują ręce. Po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku lat będą musieli płacić znacznie więcej - zarówno za czynsz, jak i media. Sytuacja już teraz jest zła, i nic nie wskazuje na to aby tendencja w najbliższym czasie uległa zmianom.
Pierwsze mieszkanie to marzenie wielu młodych singli oraz rodzin, ale mało kto może sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem problemów przynajmniej części z nich miał być Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ten cieszył się wielkim zainteresowaniem, ale właśnie dlatego obawiano się, że kwota finansowania nie sprosta oczekiwaniom chętnych. W piątek 1 grudnia zapadła ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów rządowego programu. Co postanowiono?
Obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych jest już czymś zupełnie normalnym. Publikuje on zdjęcia z każdego miejsca w którym się pojawia i wydarzenia, w którym uczestniczy. Wielu będzie jednak zaskoczonych tym, jak obecnie wygląda dom, w którym mieszka była głowa państwa.
Coraz częściej możemy spotkać się z odręcznie napisanymi ogłoszeniami o chęci zakupu mieszkania za gotówkę, które pojawiają się w naszych skrzynkach pocztowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, kto tak naprawdę je tam wrzuca i jakie ma intencje.
Polskie Koleje Państwowe zdecydowały się wystawić na sprzedaż kilka mieszkań kolejowych. Większość z nich jest zlokalizowana przy stacjach kolejowych. Ich ceny są jednak zaskakujące nawet dla starych znawców tematu.
Rynek mieszkaniowy w Polsce jest trudny. Ceny nieruchomości poszybowały w górę, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup własnego m4. Co więcej, Polacy często nie posiadają wystarczających środków, żeby pokryć wymagany wkład własny. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkań. Okazuje się, że części z nich mogą przysługiwać dopłaty.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Wielu studentów decyduje się kształcić na uczelniach zlokalizowanych w miastach znacznie oddalonych od ich rodzinnych miejscowości, a to wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania, pokoju bądź miejsca w akademiku. Polski Związek Firm Deweloperskich sprawdził, co dzieje się w sektorze mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Wnioski nie napawają optymizmem.
Dla właściciela mieszkania długoterminowy wynajem swojego lokum wiąże się z gwarancją stałych przychodów i zmniejszeniem liczby obowiązków związanych z szukaniem najemcy czy sprzątaniem. Po kilku latach wynajmowania mieszkania na osiedlu 1000-lecia w Katowicach jego właścicielka zdecydowała się je sprzedać. Gdy wreszcie otworzyła drzwi do swojego lokum, osłupiała.