Nadchodzą zmiany dla wszystkich pacjentów. Od 1 listopada nowe uprawnienia lekarzy i wiele więcej
Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?
Podstawowa opieka zdrowotna. Od 1 listopada nowe przepisy
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 listopada, poszerzają kompetencje lekarzy rodzinnych, co ma przyczynić się do zmniejszenia kolejek w poradniach specjalistycznych. Od tego dnia będą oni mogli kierować pacjentów na następujące badania:
- alergeny pokarmowe: mleko, jajko, pszenica, soja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, ryby, owoce morza – skorupiaki, marchew, jabłko,
- alergeny wziewne: leszczyna, olcha, brzoza, trawy, żyto, bylica, roztocza kurzu domowego, pies, kot, alternaria,
- immunoglobuliny E całkowite (IgE),
- immunoglobuliny E swoiste (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczącym alergii wziewnych i pokarmowych,
- tomografia komputerowa tętnic wieńcowych przy wskazaniu do diagnostyki w kierunku choroby niedokrwiennej serca.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Jakie zmiany czekają pacjentów?
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są udzielane w dni powszednie po godz. 18:00 do 8:00 rano następnego dnia oraz całodobowo w dni świąteczne. Jeśli wtedy stan naszego zdrowia nagle się pogorszy, możemy udać się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdyż rejonizacja w tym wypadku nie występuje. Listę placówek znajdziemy na stronie internetowej NFZ.
Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej zakładają, że lekarz będzie mógł skierować pacjenta na następujące badania diagnostyczne (wcześniej nie było takiej możliwości):
- 8-parametrowa morfologia krwi;
- test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV;
- badanie ogólne moczu (profil);
- mocznik;
- glukoza z krwi żylnej;
- kreatynina;
- potas (K);
- sód (Na);
- białko C-reaktywne (CRP);
- aminotransferaza asparaginianowa (AST) i alaninowa (ALT);
- bilirubina całkowita;
- odczyn opadania krwinek czerwonych (OB);
- wskaźnik protrombinowy (INR);
- kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB);
- kwas moczowy;
- czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) – czas kaolinowo-kefalinowy;
- wapń zjonizowany;
- fibrynogen;
- amylaza;
- gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP).
Opieka koordynowana w POZ obejmie nowe grupy pacjentów
Do tej pory opieka koordynowana dotyczyła m.in. chorych na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy astmę. Teraz włączeni w nią zostaną pacjenci ze stanem przedcukrzycowym oraz nadczynnością tarczycy. Wprowadzona zostanie też ścieżka nefrologiczna, czyli pomoc pacjentom z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Lekarze POZ dostaną prawo do udzielania im kompleksowych świadczeń z zakresu wczesnego diagnozowania choroby, ustalania terapii oraz kierowania na specjalistyczne leczenie tych pacjentów, którzy znajdują się w zaawansowanym stadium choroby.
Lekarze szacują, że na (PChN) może chorować nawet 4,7 mln Polaków. W wielu przypadkach pacjent nie zauważa żadnych dolegliwości lub są one niewielkie, co znacznie utrudnia diagnostykę. Wykrycie choroby następuje nieraz dopiero na etapie niewydolności nerek, a wtedy leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające i potrzebne są dializy.