BiznesINFO.pl
ZUS z nowym rozwiązaniem

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS zmienił zasady wizyt. Skorzystało już 42 tys. Polaków

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

ZUS wprowadził nowe rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród obywateli. Z e-wizyt skorzystało już 42 tys. Polaków w przeciągu ostatnich pięciu miesięcy. Klienci najczęściej zgłaszają się po poradę w sprawie rent i emerytur.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy ZUS prowadzi e-wizyty

  • Co można dzięki niej załatwić

  • Jakie są najnowsze rozwiązania wdrożone w tym zakresie

ZUS coraz bardziej online. Nie musisz wychodzić z domu, aby porozmawiać z ekspertem

ZUS idzie z duchem czasu i przy okazji dba o bezpieczeństwo i komfort Polaków w dobie pandemii. W październiku 2020 r. wystartowały e-wizyty i cieszą się dużym uznaniem wśród obywateli.

Przez ostatnie pięć miesięcy z możliwości konsultacji bez konieczności wychodzenia z domu skorzystało 42 tys. Polaków. Na Dolnym Śląsku e-wizyty wybrało blisko 3 tys. obywateli. - Nasi eksperci we Wrocławiu obsłużyli przez wideo 1733 klientów, w Wałbrzychu 710 a w Legnicy 367 - wyjawiła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Niestety prawie 20 proc. zamówionych wizyt się nie odbywa, dlatego apeluję żeby je odwoływać gdy ktoś rezygnuje zamiast blokować miejsce innym osobom - dodała.

Co można załatwić dzięki e-wizycie w ZUS? System oferuje możliwość konsultacji w kilku obszarach tematycznych. Eksperci doradzają obywatelom w sprawach związanych z rentami, emeryturami, prowadzeniem firmy i wypłatą zasiłków. Co więcej, mogą także zdobyć szczegółowe informacje na temat tarcz antykryzysowych.

- Nasi „wideo klienci” najczęściej umawiają się w sprawach związanych z rentami i emeryturami, na trzecim miejscu są zasiłki - przyznała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku. Warto pamiętać, że e-wizyta w ZUS to nie tylko konsultacje, lecz także możliwość potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jak zgłosić się na wideowizytę w ZUS?

Każdy, kto chce uniknąć konieczności przychodzenia do placówki ZUS osobiście, może zarezerwować termin e-wizyty na oficjalnej stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Do uczestnictwa w spotkaniu klient potrzebuje tylko komputera bądź smartfona, który posiada kamerkę i mikrofon.

W ramach e-wizyty w ZUS można także zdobyć wiedzę na temat świadczeń międzynarodowych. Wszyscy zainteresowani taką konsultacją powinni wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. E-wizyty są organizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 bez względu na obszar tematyczny.

Duże zainteresowanie e-wizytami skłoniło ZUS do wprowadzenia nowych rozwiązań w ramach nowego systemu. Od lutego 2021 r. można umawiać się również na e-wizyty w sprawie zasiłków, emerytur i rent w języku migowym PJM.

Co więcej, z możliwości wideokonsultacji mogą skorzystać również osoby niewidzące i niedowidzące. ZUS przekonuje, że na stronie e-wizyt wdrożono kolory i kontrast, które odpowiadają standardom dostępności WCAG 2.0.

Za wprowadzenie systemu e-wizyt ZUS otrzymał wyróżnienie European Quality Certificate 2020. Rzeczniczka regionalna ZUS z Dolnego Śląska oceniła, że tak prestiżowa nagroda jest dowodem na jakość i wysoki standard wdrożonych rozwiązań.

To już kolejny raz, kiedy ZUS otrzymał ten certyfikat. W 2018 r. instytucja została doceniona za wprowadzenie stanowiska doradcy emerytalnego.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły


Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >