BiznesINFO.pl Polska i Świat Zmiana czasu 2020. Już niedługo przestawimy zegarki, ale czy po raz ostatni?
Pixabay

Zmiana czasu 2020. Już niedługo przestawimy zegarki, ale czy po raz ostatni?

19 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Zmiana czasu 2020 - kiedy przestawiamy zegarki?

Już wkrótce nastąpi sezonowa zmiana czasu. Jak podaje gazeta.pl, zmiana czasu z letniego na zimowy następuje co roku w ostatni pełny weekend października. W tym roku termin ten przypada na 24 i 25 października. W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki, "cofając" je o godzinę - z godziny 3 na 2. Dzięki temu pośpimy tej nocy dłużej. Ten jednorazowy "zysk" okupiony będzie jednak odczuwalnie krótszymi dniami, bo zmrok zapadać będzie o wcześniejszej godzinie niż dotychczas, a wiele osób będzie wstawać do pracy jeszcze przed świtem.

Większość zegarków w telefonach czy innych urządzeniach elektronicznych samodzielnie dostosuje się do zmiany czasu, jednak osoby używające zegarków analogicznych powinny mieć się na baczności. Jeśli zapomną o przestawieniu swoich zegarków, mogą niepotrzebnie przyjść na umówione spotkanie o godzinę wcześniej. Jak wskazuje portal medme.pl, jesienna zmiana czasu może mieć negatywne konsekwencje dla osób, które z soboty na niedzielę pracować będą na nocnej zmianie, bo mogą one być zmuszone zostać w pracy o godzinę dłużej niż zwykle.

Zmiana czasu 2020 - czy to już ostatni raz?

Jak wskazuje gazeta.pl, niewykluczone, że tegoroczna jesienna zmiana czasu to już ostatni raz, gdy zmuszeni jesteśmy przestawiać swoje zegarki. W roku 2019 w Parlamencie Europejskim zagłosowano za zniesieniem zmiany czasu w państwach należących do UE. Głosowanie poprzedzone było konsultacjami społecznymi, które wykazały, że aż 84 proc. mieszkańców UE opowiada się przeciw sezonowym zmianom czasu.

Według Radia ZET pomysł zmiany czasu zawdzięczamy Benjaminowi Franklinowi, który przedstawił go w jednym z artykułów. Jednak pierwszym państwem, które zdecydowało się na wcielenie go w życie były Niemcy, w których zegarki po raz pierwszy przestawiono w roku 1916.

Polacy po raz pierwszy zmuszeni byli do tego podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Współcześnie - jak i dawniej - zmianę czasu tłumaczy się względami ekonomicznymi i oszczędnościami energii, jakie rzekomo z sobą niesie. Coraz częściej jednak wskazuje się na negatywny wpływ zmiany czasu na ludzkie zdrowie i samopoczucie.

Ze względu na zakłócenie rytmu dobowego, do którego zdążył się przyzwyczaić nasz organizm, przez co najmniej kilka dni po przestawieniu zegarków mogą nam dokuczać bóle głowy, przemęczenie czy problemy z zasypianiem. W tym okresie istnieje również wyższe ryzyko zawału serca.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie