BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Zasiłki opiekuńcze przestają być wypłacane. Dzieci wracają do placówek oświatowych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zasiłek opiekuńczy nie będzie już dłużej wypłacany. Dodatek nie zostanie przyznany, nawet jeśli wnioskodawcy zgłosili się po wypłatę do 25 kwietnia. Decyzja o wstrzymaniu finansowego wsparcia dla rodziców ma związek z powrotem dzieci do żłobków i przedszkoli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy obowiązuje zasiłek opiekuńczy

  • Jak te zmiany argumentuje resort rodziny i polityki społecznej

  • W jakich sytuacjach rodzice nadal będą mogli liczyć na finansowe wsparcie

Zasiłek opiekuńczy tylko do końca tygodnia

Zasiłek opiekuńczy nie będzie już wspierał budżetów polskich rodziców. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od poniedziałku 19 kwietnia dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. W związku z tym wsparcie nie będzie dłużej wypłacane.

Tymczasem ostatnie rozporządzenie rządu w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego wygasa dopiero tydzień później - 25 kwietnia. Te wątpliwości postanowiło rozwiać Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z przekazem resortu zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wyłącznie do 18 kwietnia, „nawet jeśli rodzice już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia”.

Co powinny zrobić osoby, które już zgłosiły się po zasiłek opiekuńczy w dłuższym terminie? Radio Zet podaje, że wniosek zostanie automatycznie skorygowany. Rodzice nie muszą wprowadzać poprawek ani składać dodatkowych dokumentów. Wypłata zakończy się odgórnie 18 kwietnia 2021 r.

Zasiłek opiekuńczy podtrzymany w wyjątkowych sytuacjach

Jednak ukrócenie regularnego wsparcia dla rodziców nie oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zniknie całkowicie. MRiPS zaznaczyło, że mimo ponownego otwarcia przedszkoli i żłobków zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany w sytuacjach, gdy funkcjonowanie placówek zostanie nagle przerwane z uwagi na COVID-19. W takim wypadku rodzice będą musieli ponownie zawnioskować o świadczenie.

Co do zasady dodatkowe wsparcie należy się rodzicom dzieci do lat 8., którzy musieli zrezygnować z wykonywania obowiązków służbowych, aby świadczyć opiekę nad małoletnimi. Poza rodzicami o zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych.

Wsparcie finansowe przysługuje na dziecko do 16. roku życia, które posiada orzeczenie niepełnosprawności. Po zasiłek opiekuńczy mogą się również zgłaszać opiekunowie dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także dokument potwierdzający potrzebę kształcenia specjalnego.

Zasiłek opiekuńczy stanowi równowartość 80 proc. pensji, od której płacona jest składka. Dziennik Gazeta Prawna tłumaczy, że pieniądze są wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki, nawet za dni ustawowo wolne od pracy.

Warto pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy związany z pandemią COVID-19 nie wlicza się do łącznej puli zasiłku. Ogólne zasady dodatku wskazują, że rodzice mają prawo do pobierania świadczenia maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym.

Dwa wyjątki od obostrzeń

Powrót dzieci do przedszkoli i żłobków to nie jedyna zmiana w obostrzeniach, która czeka nas w najbliższym czasie. Od 19 kwietnia będzie można również uprawiać sport w obiektach sportowych na otwartym powietrzu. W takim miejscu może przebywać maksymalnie 25 osób w jednym czasie.

Pozostałe restrykcje obowiązują do niedzieli 25 kwietnia. Wyjątkiem jest lockdown hotelarstwa i gastronomii - punkty noclegowe i restauracje pozostaną zamknięte do 3 maja włącznie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >