BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Senat chce znieść zakaz handlu. Do końca 2020 roku

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony do końca tego roku? Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się senatorowie przyjmując poprawkę do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Teraz ruch należy do S

Zakaz handlu zniesiony?

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę do 31 grudnia 2020 roku – takie rozwiązanie zakłada jedna z przyjętych przez Senat poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czy to oznacza, że wkrótce ponownie będziemy mogli zrobić zakupy w każdą niedzielę miesiąca? Mało prawdopodobne, gdyż przyjęta przez izbę wyższą parlamentu ustawa wróci teraz do Sejmu, a tam brakuje większości, która opowiada się za przywróceniem handlu w niedzielę.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy można było zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od tego roku sklepy – z kilkoma wyjątkami – są zamknięte w każdą niedzielę miesiąca.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wśród przyjętych przez Senat rozwiązań – jak podają wiadomoscihandlowe.pl – znalazło się również m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla przedsiębiorstw, zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych, czyli możliwość pokrycia obowiązkowych składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności dotyczących składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Senatorowie poparli  również poprawkę zakładającą utworzenie Funduszu Przeciwdziałania Skutkom Rozprzestrzeniania się Wirusa SARS-CoV-2, zasilonego środkami z Unii Europejskiej w wysokości 20 mld.

Członkowie izby wyższej parlamentu opowiedzieli się także za wprowadzeniem obowiązkowych, wykonywanych raz w tygodniu testów dla części pracowników ochrony zdrowia, a także odpłatnych testów dla wszystkich zainteresowanych.

Skreślono natomiast zapisy dotyczące kodeksu wyborczego.

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
PHOTO: JOANNA GAJCY/EAST NEWS N/Z przydrozny handel przy drodze wojewodzkiej nr 801, zwanej Trasa Nadwislanska

Handel

Niemieckie produkty będą niestety drożeć. Zapowiedzieli sami Niemcy

Czytaj więcej >