Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Senat chce znieść zakaz handlu. Do końca 2020 roku
Radosław Święcki
Radosław Święcki 18.04.2020 02:00

Senat chce znieść zakaz handlu. Do końca 2020 roku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zakaz handlu zniesiony?

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę do 31 grudnia 2020 roku – takie rozwiązanie zakłada jedna z przyjętych przez Senat poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czy to oznacza, że wkrótce ponownie będziemy mogli zrobić zakupy w każdą niedzielę miesiąca? Mało prawdopodobne, gdyż przyjęta przez izbę wyższą parlamentu ustawa wróci teraz do Sejmu, a tam brakuje większości, która opowiada się za przywróceniem handlu w niedzielę.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy można było zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od tego roku sklepy – z kilkoma wyjątkami – są zamknięte w każdą niedzielę miesiąca.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wśród przyjętych przez Senat rozwiązań – jak podają wiadomoscihandlowe.pl – znalazło się również m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla przedsiębiorstw, zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych, czyli możliwość pokrycia obowiązkowych składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności dotyczących składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Senatorowie poparli  również poprawkę zakładającą utworzenie Funduszu Przeciwdziałania Skutkom Rozprzestrzeniania się Wirusa SARS-CoV-2, zasilonego środkami z Unii Europejskiej w wysokości 20 mld.

Członkowie izby wyższej parlamentu opowiedzieli się także za wprowadzeniem obowiązkowych, wykonywanych raz w tygodniu testów dla części pracowników ochrony zdrowia, a także odpłatnych testów dla wszystkich zainteresowanych.

Skreślono natomiast zapisy dotyczące kodeksu wyborczego.