Zakaz handlu w niedzielę zostanie wkrótce zniesiony?
Flickr
Autor Radosław Święcki - 18 Kwietnia 2020

Senat chce znieść zakaz handlu. Do końca 2020 roku

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony do końca tego roku? Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się senatorowie przyjmując poprawkę do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Teraz ruch należy do Sejmu.

Zakaz handlu zniesiony?

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę do 31 grudnia 2020 roku – takie rozwiązanie zakłada jedna z przyjętych przez Senat poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Włoski ekspert WHO ma bardzo złe wieści. Druga fala wirusa pewna, jeszcze w tym rokuWłoski ekspert WHO ma bardzo złe wieści. Druga fala wirusa pewna, jeszcze w tym rokuCzytaj dalej

Czy to oznacza, że wkrótce ponownie będziemy mogli zrobić zakupy w każdą niedzielę miesiąca? Mało prawdopodobne, gdyż przyjęta przez izbę wyższą parlamentu ustawa wróci teraz do Sejmu, a tam brakuje większości, która opowiada się za przywróceniem handlu w niedzielę.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy można było zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od tego roku sklepy – z kilkoma wyjątkami – są zamknięte w każdą niedzielę miesiąca.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wśród przyjętych przez Senat rozwiązań – jak podają wiadomoscihandlowe.pl – znalazło się również m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla przedsiębiorstw, zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych, czyli możliwość pokrycia obowiązkowych składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności dotyczących składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Senatorowie poparli również poprawkę zakładającą utworzenie Funduszu Przeciwdziałania Skutkom Rozprzestrzeniania się Wirusa SARS-CoV-2, zasilonego środkami z Unii Europejskiej w wysokości 20 mld.

Rz: 29-latek nie bez powodu w kierownictwie MF. Resort od miesięcy Rz: 29-latek nie bez powodu w kierownictwie MF. Resort od miesięcy "milczącym potakiwaczem"Czytaj dalej

Członkowie izby wyższej parlamentu opowiedzieli się także za wprowadzeniem obowiązkowych, wykonywanych raz w tygodniu testów dla części pracowników ochrony zdrowia, a także odpłatnych testów dla wszystkich zainteresowanych.

Skreślono natomiast zapisy dotyczące kodeksu wyborczego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Polska na szarym końcu Europy w ilości przeprowadzanych testów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj, w którym sytuacja jest najgorsza. Wcale nie USA czy Włochy, wielu będzie zaskoczonych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News