BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Senat chce znieść zakaz handlu. Do końca 2020 roku

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Zakaz handlu zniesiony?

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę do 31 grudnia 2020 roku – takie rozwiązanie zakłada jedna z przyjętych przez Senat poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czy to oznacza, że wkrótce ponownie będziemy mogli zrobić zakupy w każdą niedzielę miesiąca? Mało prawdopodobne, gdyż przyjęta przez izbę wyższą parlamentu ustawa wróci teraz do Sejmu, a tam brakuje większości, która opowiada się za przywróceniem handlu w niedzielę.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy można było zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od tego roku sklepy – z kilkoma wyjątkami – są zamknięte w każdą niedzielę miesiąca.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wśród przyjętych przez Senat rozwiązań – jak podają wiadomoscihandlowe.pl – znalazło się również m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla przedsiębiorstw, zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych, czyli możliwość pokrycia obowiązkowych składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności dotyczących składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Senatorowie poparli  również poprawkę zakładającą utworzenie Funduszu Przeciwdziałania Skutkom Rozprzestrzeniania się Wirusa SARS-CoV-2, zasilonego środkami z Unii Europejskiej w wysokości 20 mld.

Członkowie izby wyższej parlamentu opowiedzieli się także za wprowadzeniem obowiązkowych, wykonywanych raz w tygodniu testów dla części pracowników ochrony zdrowia, a także odpłatnych testów dla wszystkich zainteresowanych.

Skreślono natomiast zapisy dotyczące kodeksu wyborczego.

Tagi:

Senatzakaz handlu

Podobne artykuły

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Finanse

Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności
Czytaj więcej >

Finanse

Dzięki polskiej firmie zapłacisz "na piękne oczy". Do sklepu już nie tylko bez portfela, ale nawet bez smartfona i zegarka
Czytaj więcej >

Handel

Makłowicz rusza z nowym biznesem. Może zarobić na tym krocie
Czytaj więcej >

Handel

Sklepy idą na wojnę z nieuczciwymi klientami. Stoiska i kasy pod obserwacją
Czytaj więcej >

Handel

Allegro z nowościami. Czeka nas wiele ułatwień, ale niestety będą też dodatkowe opłaty
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]