BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie ma się z czego śmiać. Dług publiczny z historycznym rekordem

11 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zadłużenie sektora finansów publicznych na koniec III kwartału 2019 roku wyniosło 1 bln 1 mld 181 mln zł, a to oznacza, że dług publiczny wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz wzrost o 1,7 proc. w stosunku do końca ubiegłego roku.

Zadłużenie to już ponad bilion złotych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że państwowy dług publiczny (PDP), czyli zadłużenie sektora finansów publicznych po konsolidacji na koniec III kwartału tego roku podniosło się o 2 mld 961,5 mln zł w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zadłużenie wzrosło o 16 mld 867,6 mln zł względem ubiegłego roku - podaje RMF FM.

W komunikacie napisano, że zmiana PDP w III kwartale tego roku jest spowodowana wypadkową wzrostu zadłużenia podsektora rządowego, wzrostu zadłużenia podsektora samorządowego, a także spadku zadłużenia podsektora ubezpieczeń społecznych.

Zadłużenie rośnie w ekspresowym tempie

Zadłużenie podsektora rządowego jest większe o 2 mld 340,0 mln zł ( wzrost o 0,3 proc.), w tym zadłużenie skarbu państwa po konsolidacji o 2 mld 243,7 mln zł (wzrost o 0,2 proc.), Zadłużenie podsektora samorządowego podniosło się o 624,8 mlz zł (o 0,08 proc.), w tym jednostek samorządu terytorialnego i o 431,3 mln zł (o 0,6 proc.). Natomiast dług podsektora ubezpieczeń społecznych obniżył się o 3,3 mln zł (spadek o 5,4 proc.) - podaje RMF FM.

Rozgłośnia informuje, że przed konsolidacją zadłużenie sektora finansów publicznych wynosiło w III kwartale 1 bln 064 mld 297 mln zł. To oznacza wzrost o 4 mld 181 mln zł w III kwartale tego roku, a w stosunku do ubiegłego roku o 26 mld 274,3 mln zł.

Resort finansów poinformował też, że zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych, który stanowi element kryterium fiskalnego z Maastricht, wyniósł w III kwartale tego roku 1 bln 54 mld 768,8 mln zł, co daje dług większy o 3 mld 561,8 mln zł za III kwartał oraz 19 mld 514,0 mln zł względem poprzedniego roku.

Wzrost długu EDP w III kwartale jest spowodowany wzrostem zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego (o 573,1 mln zł), przedsiębiorstw zaliczonych do sektora instytucji rządowych i samorządowych (o 531,5 mln zł), a także obniżenie długu w wyniku wyceny transakcji CIRS w efekcie zmian kursów walut obcych (o 357,6 mln zł).

Resort wyjaśnia, jak się mierzy dług publiczny

Zadłużenie na bilion złotych wydaje się kwotą z kosmosu, jednak jak podkreśla Ministerstwo Finansów we wpisie w mediach społecznościowych "miarą pozwalającą na ocenę znaczenia wielkości długu publicznego dla gospodarki jest jego stosunek do PKB". Resort zaznaczył też, że "W 2018 r. dług publiczny Polski wyniósł 48,9 proc. PKB (wobec 80,0 proc. dla UE jako całości), a w 2019 r. prognozowany jest na 47,9 proc.".

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >