fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 01.07.2017. n/z Widok z wiezowca WTT na centrum Warszawy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Marca 2020

Zarabiający na wynajmie muszą przygotować się na zmiany. Fiskus nie będzie czekał

Wynajem za pośrednictwem Airbnb będzie dodatkowo kontrolowany pod względem płacenia podatków. Komisja Europejska chce, by internetowe platformy ekonomii współdzielenia przekazywały skarbówkom informacje nie tylko o swoich przychodach, lecz także o przychodach użytkowników - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Wynajem w końcu będzie można sprawdzić

6 marca zakończył się pierwszy etap konsultacji projektu nowelizacji unijnej dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Końcowy efekt zostanie zaprezentowany w drugiej połowie tego roku - pisze “DGP”. Chodzi m.in. o podatek z tytułu wynajmu i usług transportowych w ramach platform internetowych.

Osoby mające nieruchomość powinny się spieszyć. Zostały ostatnie dni na wypełnienie obowiązkuOsoby mające nieruchomość powinny się spieszyć. Zostały ostatnie dni na wypełnienie obowiązkuCzytaj dalej

- Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, umożliwi fiskusowi przetwarzanie zebranych informacji w czasie rzeczywistym, czyli bez czekania na wpływ deklaracji podatkowej czy jednolitego pliku kontrolnego - tłumaczy “DGP” Tomasz Rolewicz, partner i doradca podatkowy w EY.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Nagrania z otwarcia Lidla obiegły sieć. Ludzie postradali zmysły

Dochodu za wynajem już nie ukryjesz

Tym samym ukrywanie dochodów z krótkoterminowego wynajmu i współpracy z platformami transportowymi stanie się bardzo ryzykowne. “Podatnicy już obecnie mają obowiązek rozliczyć się z uzyskanych w ten sposób przychodów z fiskusem, ale w praktyce często tego nie robią. Jest to zresztą problem dotyczący całej Unii” - czytamy w “DGP”.

Wielu chce ukryć przychody za wynajem

Jak pisze “DGP”, nie jest tajemnicą, że wielu gospodarzy, którzy współpracują z platformą rezerwacyjną ukrywa przychody, jakie daje im wynajem.

“Tak samo dzieje się też w innych platformach zajmujących się ekonomią współdzielenia, np. w Uberze. Po wejściu w życie projektowanych przepisów unijny fiskus może więc liczyć na pokaźny zastrzyk środków, które krążą dziś w szarej strefie” - pisze dziennik.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Wygląda więc na to, że wynajem za pośrednictwem takich platform jak Airbnb czy Uber w końcu zostanie opodatkowany.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były zmarznięte, głodne, miały brudne akwarium. Mężczyzna zrobił im krzywdę, stanie przed sądem
  2. Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Tragiczna śmierć 5 turystów, spędzali razem urlop. Ratownicy, policja i śmigłowce już nic nie mogły zrobić
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News