BiznesINFO.pl > Finanse > Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Podatek idzie w górę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.11.2022 20:30

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Podatek idzie w górę

Mieszkanie ceny koronawirus
Domena publiczna

W przyszłym roku właścicieli budynków mieszkalnych czeka przykra niespodzianka. Wzrośnie bowiem stawka podatku od budynków mieszkalnych, i to nie jednakowo dla wszystkich.

Po publikacji obwieszczenia Ministerstwa Finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych znane już są kwoty podatku od powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Mało który samorząd zdecydował się nie podnosić tej opłaty.

Nie można się dziwić temu, że 88 proc. samorządów w Polsce podniosło kwotę pobieraną od budynków mieszkalnych. Jak informuje Interia.pl, przyczyną są bowiem pandemia i spadek wpływów do budżetów.

O ile wzrośnie podatek od nieruchomości?

Jak podaje Portal Samorządowy, górny próg podatku od powierzchni budynków mieszkalnych w 2023 wyniesie 1 zł. W 12 miastach wojewódzkich zdecydowano o podniesieniu opłaty do tejże wysokości, np. w Warszawie czy Gdańsku. W zeszłym roku było ich tylko 8.

Podatek wzrośnie średnio o 18 proc. Najmniej wzrosła kwota w Krakowie (98 gr/mkw, 10 proc.), zaś najbardziej w Zielonej Górze (86 gr/mkw, 86 proc.). W stolicy woj. lubuskiego przed zmianą trzeba było jednak płacić tylko 46 gr/mkw, najmniej w całym kraju.

Takiej podwyżki dawno nie było

Dla wielu samorządów jest to pierwsza podwyżka od lat - chociażby w Radomiu ostatnia zmiana stawki miała miejsce w 2016. Z drugiej strony są i takie, które nie podniosły stawek w ogóle - w tym gronie są chociażby Częstochowa i Wodzisław Śląski, gdzie stawka dalej będzie wynosić 77 gr/mkw.

Zgodnie z informacjami Interii, podatek trzeba zapłacić w 4 ratach. Płatność każdej z nich wypada 15 dnia marca, maja, września i listopada. Jeżeli kwota wynosi poniżej 100 złotych, to należy ją wpłacić tylko raz,  do 15 marca.