Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielki wyciek danych pacjentów ALAB Laboratoria. Zaleca się zastrzeżenie numeru PESEL
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.11.2023 11:14

Wielki wyciek danych pacjentów ALAB Laboratoria. Zaleca się zastrzeżenie numeru PESEL

telefon, laptop
Pixabay

W wyniku ataku hakerskiego na firmę ALAB Laboratoria, do sieci trafiły dane osobowe dziesiątek tysięcy pacjentów, w tym numery PESEL i wyniki badań laboratoryjnych. Co zrobić, żeby ochronić się przed skutkami tego wycieku danych?

Wyciek danych pacjentów w Polsce

Jakiś czas temu doszło do ataku hakerskiego na firmę ALAB Laboratoria, w wyniku którego do Internetu trafiły dane osobowe pacjentów, którzy w latach 2017-2023 wykonywali badania medyczne w tej sieci.

Hakerzy opublikowali tylko część danych, ale zażądali okupu w zamian za to, że nie ujawnią wszystkich przejętych prywatnych informacji o pacjentach. Taki wyciek stwarza spore zagrożenie dla tysięcy Polaków.

Duże zniżki dla seniorów w znanym markecie. Wiemy, co trzeba zrobić

Komunikat firmy ALAB Laboratoria

Firma ALAB przekazała, że 19 listopada doszło do próby zmasowanego ataku na serwery spółki. - Wstępna analiza incydentu wykazała, że osoby trzecie w sposób bezprawny mogły uzyskać dostęp do następujących danych osobowych: imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania oraz wynik badania laboratoryjnego - podano w oficjalnym komunikacie.

Zespół CERT Polska poinformował, że można sprawdzić, czy nasze dane zostały ujawnione podczas ataku hakerskiego. - We współpracy z COIgovPL w związku ze sprawą ALAB zasililiśmy serwis bezpiecznedane.gov.pl JUŻ upublicznionymi numerami PESEL. Podkreślamy jednak, że są to wyłącznie dane dotychczas opublikowane i będą aktualizowane. Sprawdźcie, czy Wasze dane też znalazły się w wycieku! - napisano w mediach społecznościowych. 

Jak ochronić się przed skutkami wycieku danych?

W celu ochrony przed skutkami ataku hakerów możemy zastrzec swój numer PESEL. Od listopada 2023 da się zrobić to za pomocą platformy mObywatel. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub mObywatel, a potem kliknąć przycisk Zastrzeż PESEL. Możemy to zrobić także w urzędzie gminy, gdzie należy złożyć stosowny wniosek.

Tagi: dane osobowe