BiznesINFO.pl
Wielkanoc 2021 - jakie obostrzenia czekają nas w święta?

Pixabay/Emilia_Baczynska

Minister wyjawił plany rządu na Wielkanoc. Może upłynąć pod znakiem lockdownu

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Wielkanoc może upłynąć pod hasłem kolejnego lockdownu. Nowych przypadków zakażeń wciąż przybywa, na co minister zdrowia Adam Niedzielski patrzy z niepokojem. Szef resortu zdradził, czego możemy spodziewać się w święta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich obostrzeń powinniśmy spodziewać się na Wielkanoc

  • Od czego będą zależały wprowadzane obostrzenia

  • Na kiedy prognozuje się kolejny szczyt zachorowań

Wielkanoc pod hasłem kolejnego lockdownu?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

Korzystając z okazji, dziennikarze zapytali szefa resortu o plany rządu dotyczące Wielkanocy, która przypada w tym roku w niedzielę 4 kwietnia. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przed Wielkanocą wprowadzono zakaz zgromadzeń, przez co wiele rodzin spędziło święta osobno.

- Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące - powiedział cytowany przez PAP Adam Niedzielski.

Trzecia fala epidemii realnym zagrożeniem

Zdaniem ministra zdrowia trudno jest w tej chwili składać jednoznaczne deklaracje, ponieważ w tej chwili obserwujemy “przyspieszenie trzeciej fali”, co “przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji”.

Szef resortu zauważył też, że jednocześnie rośnie tolerancja społeczeństwa względem ciągłego wzrostu liczby zachorowań.

- Dzisiejsze wyniki, ponad 12 tys. zakażeń wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, ponieważ te wzrosty są coraz większe, a dynamika zakażeń zaczyna doganiać tą, którą mieliśmy na początku drugiej fali w październiku. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o niemal jedną trzecią nowych zakażeń - dodał szef resortu.

Adam Niedzielski zwrócił też uwagę, że stale rosnąca liczba nowych przypadków zachorowań wynika z obecności brytyjskiego i południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2, którą w Polsce obserwuje się m.in. w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wprowadzono nowe obostrzenia, które na tę chwilę mają obowiązywać dwa tygodnie. Jeśli sytuacja pogorszy się lub polepszy, rząd będzie podejmował kolejne decyzje.

Szczyt zachorowań prognozowany na przełom marca i kwietnia

Jeszcze w poniedziałek minister zdrowia mówił w TVN 24, że szczyt nowych zachorowań ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia.

- Tutaj prognozujemy, że to apogeum będzie miało miejsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia, czyli czeka nas jeszcze tak naprawdę mniej więcej miesiąc nieprzerwanych wzrostów. Póki co te prognozy też pokazują, że szczyt tej trzeciej fali będzie na takim średnim dziennym poziomie mniej więcej 10-12 tysięcy przypadków dziennie, co z punktu widzenia samego systemu opieki zdrowotnej jest już liczbą, z którą sobie poradziliśmy - mówił w „Rozmowie Piaseckiego” minister zdrowia, podkreślając jednocześnie, że ten scenariusz jest w dużym stopniu uzależniony od tego jak będzie się zachowywać społeczeństwo i z jakimi mutacjami wirusa przyjdzie nam się mierzyć.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Matyja tłumaczył, że każdy z nas powinien zachować ostrożność i wstrzemięźliwość od spotkań, by już w Boże Narodzenie móc spotkać się w pełnym gronie.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rewolucyjna rakieta NASA przetransportuje ludzi na Marsa w zaledwie kilka tygodni

Czytaj więcej >
wojsko

Polska i Świat

Rekordowe wydatki Polski na obronność. Kwota, którą wydamy w 2023 r. robi wrażenie

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika

Polska i Świat

Nie segregujesz śmieci, zapłacisz razem z sąsiadami. Spore kary za odpady

Czytaj więcej >
Elon Musk prześcignął Jeffa Bezosa

Polska i Świat

Amazon pod lupą UOKiK. Firmie grozi ogromna kara za nieuczciwe praktyki

Czytaj więcej >