BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Watykan: brak chętnych do Gwardii Szwajcarskiej. Co jest przyczyną?

6 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Watykan poinformował, że do Gwardii Papieskiej rekrutuje się coraz mniej Szwajcarów. Za taki stan rzeczy według Watykanu odpowiada zbyt dobra sytuacja na szwajcarskim rynku pracy.

Dzisiaj przypada Święto Gwardii Szwajcarskiej. Z tej okazji w Watykanie zaprzysiężonych do służby głowie Kościoła katolickiego zostaną nowi rekruci. Liczba chętnych do służby papieżowi spada jednak z roku na rok. 

Gwardia Szwajcarska maleje w oczach 

6 maja w Watykanie zaprzysiężonych zostanie o jedną trzecią mniej młodych Szwajcarów niż przed rokiem. Dowódca gwardii, pułkownik Christoph Graf przyznał, że aby jednostka funkcjonowała odpowiednio należałoby co roku rekrutować minimum 40 osób. Taki stan rzeczy nie jest jednak obecnie możliwy. 

Dodatkowym problemem dla dowódctwa Straży Papieskiej jest prośba papieża Franciszka, który zezwolił na zwiększenie liczebności Gwardii Szwajcarskiej ze 110 żołnieży, do 135. Przy założeniu, że rok do roku wymieniać należy mniej więcej jedną trzecią składu, to propozycja papieża, aby zwiększyć swoją armię może nie doczekać się realizacji z przyczyn braków kadrowych. 

Gwardia Szwajcarska bardziej on-line 

Z powodu problemów z pozyskaniem kandydatów dowódctwo Straży Papieskiej zdecydowało się na uruchomienie przyjmowania wniosków za pośrednictwem internetu. Taki ruch ma zwiększyć zainteresowanie pełnieniem służby dla papieża. Christoph Graf mówi, że za brak kandydatów do watykańskiej formacji odpowiada przede wszystkim zbyt dobra koniunktura gospodarcza w Szwajcarii, a co za tym idzie brak bezrobocia - o czym poinformował na konferencji prasowej z okazji zaprzysiężenia nowych członków, która odbyła się w ostatnią sobotę. Przypomnijmy, że do Gwardii Szwajcarskiej mogą rekrutować się jedynie mężczyźni z obywatelstwem szwajcarskim. Muszą być także zadeklarowanymi katolikami.

Pułkownik Graf napomniał także, że należy popracować nad wizerunkiem papieskiej jednostki. Zbyt dużo ludzi myśli bowiem, że filozofia tej służby to jedynie stanie z halabardą. W rzeczywistości Gwardia Szwajcarska to jednak profesjonalna formacja mająca dbać o bezpieczeństwo (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) Stolicy Piotrowej, a w szczególności papieża. Gwardziści częściej nawet niż w reprezentatywnych strojach, służą "po cywilnemu", np. towarzysząc papieżowi w jego pielgrzymkach zagranicznych. 

Gwardia Szajcarska pomimo problemów ze znalezieniem chętnych do służby, nie zakłada w najbliższym rekrutacji kobiet, choć pojawiały się już takie pomysły. 

undefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >