BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Watykan: brak chętnych do Gwardii Szwajcarskiej. Co jest przyczyną?

6 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Watykan poinformował, że do Gwardii Papieskiej rekrutuje się coraz mniej Szwajcarów. Za taki stan rzeczy według Watykanu odpowiada zbyt dobra sytuacja na szwajcarskim rynku pracy.

Dzisiaj przypada Święto Gwardii Szwajcarskiej. Z tej okazji w Watykanie zaprzysiężonych do służby głowie Kościoła katolickiego zostaną nowi rekruci. Liczba chętnych do służby papieżowi spada jednak z roku na rok. 

Gwardia Szwajcarska maleje w oczach 

6 maja w Watykanie zaprzysiężonych zostanie o jedną trzecią mniej młodych Szwajcarów niż przed rokiem. Dowódca gwardii, pułkownik Christoph Graf przyznał, że aby jednostka funkcjonowała odpowiednio należałoby co roku rekrutować minimum 40 osób. Taki stan rzeczy nie jest jednak obecnie możliwy. 

Dodatkowym problemem dla dowódctwa Straży Papieskiej jest prośba papieża Franciszka, który zezwolił na zwiększenie liczebności Gwardii Szwajcarskiej ze 110 żołnieży, do 135. Przy założeniu, że rok do roku wymieniać należy mniej więcej jedną trzecią składu, to propozycja papieża, aby zwiększyć swoją armię może nie doczekać się realizacji z przyczyn braków kadrowych. 

Gwardia Szwajcarska bardziej on-line 

Z powodu problemów z pozyskaniem kandydatów dowódctwo Straży Papieskiej zdecydowało się na uruchomienie przyjmowania wniosków za pośrednictwem internetu. Taki ruch ma zwiększyć zainteresowanie pełnieniem służby dla papieża. Christoph Graf mówi, że za brak kandydatów do watykańskiej formacji odpowiada przede wszystkim zbyt dobra koniunktura gospodarcza w Szwajcarii, a co za tym idzie brak bezrobocia - o czym poinformował na konferencji prasowej z okazji zaprzysiężenia nowych członków, która odbyła się w ostatnią sobotę. Przypomnijmy, że do Gwardii Szwajcarskiej mogą rekrutować się jedynie mężczyźni z obywatelstwem szwajcarskim. Muszą być także zadeklarowanymi katolikami.

Pułkownik Graf napomniał także, że należy popracować nad wizerunkiem papieskiej jednostki. Zbyt dużo ludzi myśli bowiem, że filozofia tej służby to jedynie stanie z halabardą. W rzeczywistości Gwardia Szwajcarska to jednak profesjonalna formacja mająca dbać o bezpieczeństwo (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) Stolicy Piotrowej, a w szczególności papieża. Gwardziści częściej nawet niż w reprezentatywnych strojach, służą "po cywilnemu", np. towarzysząc papieżowi w jego pielgrzymkach zagranicznych. 

Gwardia Szajcarska pomimo problemów ze znalezieniem chętnych do służby, nie zakłada w najbliższym rekrutacji kobiet, choć pojawiały się już takie pomysły. 

undefined

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >