Waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie niewielka
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 21 Maja 2020

Waloryzacja rent i emerytur. Tym razem rząd nie ma dobrych wieści

Waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku może wynieść ok. 3 proc. – informuje Money.pl. Nadzieja na podniesienie wysokości świadczeń w...inflacji, gdyż wzrost wynagrodzeń polskich pracowników w tym roku jest mało prawdopodobny.

Znikoma waloryzacja?

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku w optymistycznym wariancie może wynieść 3,18 proc. Przełożyłoby się to wtedy na podwyżkę w wysokości 31,8 zł brutto na każdy 1 tys. zł świadczenia. Natomiast realne wskaźniki waloryzacji w przyszłym roku – jak podaje portal – prawdopodobnie nie będą większe niż 2,8 proc., co jest wariantem minimum, uwzględniającym jedynie rosnące ceny w sklepach.

Portal przypomina, że oszacowanie wysokości świadczenia w przyszłym roku jest możliwe na podstawie ostatnich danych gospodarczych. Tyle, że przepisy nie gwarantują zawsze wysokich podwyżek świadczeń. Trybunał Konstytucyjny uznał w przeszłości, że choć świadczenia muszą być zwaloryzowane, to wskaźnik nie może być oderwany od sytuacji gospodarczej, co oznacza, że w czasie kryzysu owy wskaźnik może być niski.

Wskaźnik waloryzacji – jak przypomina Money.pl – odpowiada głównie inflacji w poprzednim roku kalendarzowym, a także co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że seniorzy otrzymują rekompensatę rosnących cen w sklepach, a tylko niewielką część waloryzacji mogą traktować jak podwyżkę.

Minister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcuMinister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcuCzytaj dalej

Z przywołanych prognoz Ministerstwa Finansów wynika, że inflacja w tym roku wyniesie 2,8 proc. (szacunki pochodzą z kwietnia, czyli uwzględniają już sytuację gospodarczą związaną z pandemią koronawirusa), podczas gdy Rada Polityki Pieniężnej szacowała wcześniej, że inflacja roczna nie przekroczy progu 3,5 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Nadzieja w inflacji

Money.pl zwraca uwagę, że inflacja może być jedyną nadzieją na jakąkolwiek waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku. Dlaczego? Ponieważ drugi wskazany czynnik waloryzacji, czyli wzrost przeciętnego wynagrodzenia jest mało prawdopodobny, w związku z konsekwencjami pandemii koronawiursa. Eksperci przewidują, że pensje w najlepszym wypadku mogą w tym roku zatrzymać sie na dotychczasowym poziomie. W wielu miejscach należy się jednak liczyć ze spadkiem wynagrodzenia.

Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Co to oznacza w praktyce? Zakładając, że prognozy resortu finansów sie sprawdzą i inflacja będzie wynosiła 2,8 proc., a wynagrodzenia nie wzrosną ani o złotówkę, wówczas waloryzacja wyniesie 2,8 proc., co oznacza, że w marcu przyszłego roku na każdy tysiąc złotych świadczenia, seniorzy otrzymają 28 zł dodatku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy muszą się przygotować. Wielkie zmiany w lotach po Polsce, trzeba znać szczegóły

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News