BiznesINFO.pl Polska i Świat Lista państw UE, które obniżyły VAT na czas pandemii. Dwóch sąsiadów Polski
Biznes Info

Lista państw UE, które obniżyły VAT na czas pandemii. Dwóch sąsiadów Polski

26 lutego 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich krajach zdecydowano się obniżyć stawki VAT

  • Na co obniżono stawki VAT

  • Co z obniżką VAT w Polsce

VAT obniżają w wielu państwach, ale nie w Polsce

VAT został obniżony w siedmiu krajach Unii Europejskiej: w Niemczech, Belgii, Czechach, Chorwacji i Irlandii. Decyzja wynika z chęci pomocy obywatelom dotkniętym epidemią koronawirusa. W Polsce, mimo że rząd obiecywał obniżkę VAT, stawki pozostały niezmienione. Całej sprawie przyjrzał się portal Business Insider.

VAT niższy w Niemczech

Jednym z krajów, które zdecydowały się odciążyć obywateli przez obniżenie stawek VAT, są Niemcy. U zachodnich sąsiadów stawki podatku VAT wynosiły 19 proc. stawki podstawowej oraz 7 proc. obniżonej stawki podatku, jednak w związku z epidemią koronawirusa rząd Angeli Merkel zdecydował się obniżyć stawki do odpowiednio 16 i 5 proc. na pół roku. Z niższego podatku VAT Niemcy mogli korzystać do grudnia.

Chorwacja z niższym VAT-em

Chorwacja zdecydowała się obniżyć stawki VAT z 20 do 5 proc., na najważniejsze produkty w ich gospodarce, a więc wszystkie związane z turystyką. Obniżka podatku VAT obowiązywała od 15 lipca 2020 r. do 12 stycznia 2021 r.

Jak podaje Business Insider, w związku z niższymi stawkami VAT, taniej można było kupić żywność i napoje bezalkoholowe sprzedawane bezpośrednio w restauracjach, kawiarniach i pubach. Niższe stawki dotyczyły też jedzenia kupowanego na wynos, noclegów w hotelach, najmu kwater wakacyjnych, a także opłat za przyczepy kempingowe.

Czechy

Jak podaje portal, obniżka VAT w Czechach była “największą obniżką podatkową w historii”. Słowo obniżka nie jest w tym przypadku zbyt precyzyjna, ponieważ Czesi zdecydowali się zmienić sposób przeliczania podatków, a nie zmniejszyć ich stawki. Tak czy inaczej, w kieszeni Czechów pozostawało więcej pieniędzy.

Podatek dochodowy spadł w Czechach do 15 proc. z 20,1 proc. Zniesiony został także podatek solidarnościowy w wysokości 7 proc. (od 4-krotności średnich zarobków w Czechach). Na jego miejsce wprowadzono nowy próg na poziomie 23 proc. Wszystkie zmiany mają uszczuplić wpływy z PIT-u o 40 proc., a więc ok. 2 proc. czeskiego PKB, co w przeliczeniu na złotówki daje 14 mld zł.

Oprócz tego z początkiem 2021 roku obniżono w Czechach VAT do 10 proc. m.in. na usługi gastronomiczne, noclegowe i kulturalne, obsługę wyciągów narciarskich oraz dostęp do imprez i obiektów sportowych, podaje BI.

Austria obniżyła VAT na catering, turystykę i kulturę

W Austrii zdecydowano się od 1 lipca 2020 roku obniżyć VAT na catering, turystykę i kulturę. Niższy podatek dotyczył m.in. żywności i napojów w placówkach gastronomicznych, wizyt w muzeach, kinach lub na imprezach muzycznych oraz gazet i innych periodyków czy książek, podaje BI.

Mimo że obniżony VAT miał obowiązywać do końca 2020 roku, austriacki rząd zdecydował się przedłużyć obniżkę do końca bieżącego roku.

VAT niższy w Belgii, Irlandii i Bułgarii

Stawki VAT zdecydowały się obniżyć także rządy Belgii, Irlandii i Bułgarii . Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych krajów, stawki VAT obniżono między innymi w branży gastronomicznej i kulturalnej.

VAT w Polsce

Jedyną zmianą, jakiej doczekaliśmy się w Polsce, było w połowie 2020 r. wprowadzenie nowej matrycy VAT, która porządkowała stawki tego podatku, przypomina Business Insider. Zmiana ujednolicała stawki, które traktowano zwykle w zależności od interpretacji (np. sos musztardowy był inaczej opodatkowany inaczej niż musztarda). W związku z powyższym ceny niektórych produktów zmniejszyły się, a innych poszły w górę. Zmiana nie wpłynęła znacząco na budżet państwa, który w zasadzie pozostał bez zmian.

BI przypomina, że jeszcze przed pandemią rząd obiecywał, że stawki VAT zostaną zmniejszone i powrócą do tych starych, sprzed rządów Donalda Tuska - z 23 na 22 proc. i z 8 na 7 proc.

Według zapewnień Ministerstwa Finansów miało to nastąpić od stycznia 2022 r., jednak koronawirus pokrzyżował rządzącym plany i założenie powrotu do niższych stawek zostało porzucone.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie