Uzdrowiska dotkliwie odczuły konsekwencje koronawirusa
Wikipedia/Jackowy
Autor Radosław Święcki - 22 Maja 2020

W niektórych uzdrowiskach możesz nie wypocząć nie tylko w tym roku, a już wcale. Dramatyczna sytuacja gmin

Konsekwencje koronawirusa dotkliwie uderzyły po kieszenie gminy uzdrowiskowe. Różnice wpływów PIT w porównaniu z zeszłym rokiem wynoszą od 36 do 52 proc. zaś CIT nawet 90 proc. Gminy apelują o pomoc do rządu.

Uzdrowiska w tragicznej sytuacji finansowej

W czwartek odbyła się wideokonferencja samorządowców z gmin uzdrowiskowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych RP. Spotkanie poświęcone było sytuacji społeczno-gospodarczej gmin uzdrowiskowych po pandemii koronawirusa.

Owa sytuacja nie prezentuje się najlepiej. Z danych, które podaje Polska Agencja Prasowa wynika, że gminy uzdrowiskowe odnotowały ogromne spadki wpływów do swoich budżetów.

- Różnice wpływów PIT, liczone w kwietniu do roku poprzedniego, wynoszą nawet od 36-52 proc., a CIT nawet do 90 proc. – pisze Agencja.

Możesz wynegocjować lepszą cenę od dewelopera. W niektórych miastach nawet kilkadziesiąt tys. zł taniejMożesz wynegocjować lepszą cenę od dewelopera. W niektórych miastach nawet kilkadziesiąt tys. zł taniejCzytaj dalej

Brak turystów powoduje, że gminy tracą również wpływy z opłat uzdrowiskowych i miejscowych. Kumulacja niekorzystnych zdarzeń związanych z pandemią, która wpłynęła na znaczący ubytek dochodów może doprowadzić do katastrofalnej sytuacji budżetowej gmin. Spadek dochodów odnotowały tez spółki komunalne, które nie otrzymują opłat za wodę, ścieki i śmieci od sanatoriów, hoteli, szpitali uzdrowiskowych, pensjonatów, restauracji. Zagrożone są również wielomilionowe inwestycje współfinansowane ze środków unijnych.

U progu nadchodzącego letniego sezonu przedstawiciele gmin uzdrowiskowych podkreślają, że w obecnej sytuacji nie są w stanie niczego zaplanować, a także podjąć działań promocyjnych. Nie wiedzą nie tylko kiedy nastąpi otwarcie granic, ale też w jaki sposób mają funkcjonować obiekty turystyczne i sanatoryjne, a także kiedy możliwe będzie uruchomienie plaży, kąpielisk, basenów i innych obiektów turystyczne.

Ile zarobił Kazik dzięki aferze wokół jego piosenki? Kwota jest niewyobrażalnaIle zarobił Kazik dzięki aferze wokół jego piosenki? Kwota jest niewyobrażalnaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Apel do premiera

Gminy nie ukrywają, że liczą na pomoc rządu. Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych wystosowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie. Propozycje stowarzyszenia dotyczą m.in. refinansowania spadku wpływów dochodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej, podwyższenia udziałów w podatkach PIT i CIT, refinansowania spadku wpływów w okresie zamknięcia uzdrowisk, a także zmniejszenia finansowego udziału gmin w inwestycjach realizowanych z programów Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie proponuje również wprowadzenie tzw. „bonu uzdrowiskowego”, który miałby być w całości finansowany ze środków centralnych. Włodarze gmin nie kryją, że dotychczas przedstawione propozycje przez rząd rozwiązań są niewystarczające.

Nie tylko z Ameryki do Polski. Rodzime seriale też sprzedajemy za granicę, jeden furorę zrobił nawet w USANie tylko z Ameryki do Polski. Rodzime seriale też sprzedajemy za granicę, jeden furorę zrobił nawet w USACzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ksiądz nagle źle się poczuł, wezwano karetkę. Kościół w kwarantannie, czekają na testy
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Porażające odkrycie w kominie w Auschwitz. Przypadkiem znaleźli tajemniczy schowek
Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęNajwiększe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News