ulga odsetkowa
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.10.2019. n/z Polskie banknoty.
Autor Paulina Musianek - 27 Stycznia 2020

Zaciągnąłeś kredyt na mieszkanie? Skorzystaj z zapomnianej ulgi i zaoszczędź kilka tysięcy złotych

Ulga dla osób, które zaciągnęły kredyt na cele mieszkaniowe, może pomóc zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Jak z niej skorzystać i jakie są wymagania?

Ulga odsetkowa na cele mieszkaniowe

Ulga odsetkowa to trochę zapomniana już ulga, z której jednak wciąż mogą skorzystać podatnicy w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego. Odliczyć od dochodu mogą ją ci, którzy w latach 2002-2006 zaciągnęli kredyt na cele mieszkaniowe oraz spełnili określone odgórnie warunki.

W ramach ulgi odsetkowej każda osoba fizyczna może odliczyć faktycznie poniesione wydatki na zapłatę odsetek z tytułu:

  1. Kredytu lub pożyczki udzielonego we wspomnianych latach na sfinansowanie budowy lub zakupu budynku mieszkalnego; wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej; nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy budynku na cele mieszkalne.
  2. Kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego.
  3. Każdego kolejnego kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego lub kredytu refinansowego.


Obecnie z prawa do ulgi odsetkowej mogą skorzystać podatnicy w ramach praw nabytych, nie dłużej niż do 2027 roku.

Należy również wspomnieć, że odliczeniu podlegają odsetki, które:

  • zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu;
  • nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały już zwrócone podatnikowi;
  • nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o ryczałcie.

Limit odliczenia ulgi odsetkowej

Należy pamiętać, że przy odliczaniu ulgi odsetkowej obowiązują limity. W jej ramach odliczyć można jedynie odsetki od tej części kredytu czy też pożyczki, która nie przekracza limitu, tj. kwoty stanowiącej iloczyn 70 m² powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji. Od 2011 r. do 2017 r. limit ten wynosi 325 990 zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News