Uber musi wprowadzić licencje dla swoich kierowców
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Stycznia 2020

Uberem już na innych zasadach. Nowe prawo weszło z nowym rokiem

Uber z obostrzeniami. 1 stycznia zacznie obowiązywać nowelizacja ustawa o transporcie drogowym, tzw. “lex Uber”. Nowe przepisy mają zaprowadzić porządek na rynku usług taksówkowych i weliminować szarą strefę w przewozie osób.

Uber już nie będzie miał tak łatwo

Nowelizacja wprowadza licencje dla pośredników w przewozie osób takich jak uber. Oprócz tego umożliwia kierowcom świadczącym usługi przewozowe z korzystanie z aplikacji, które będą zastępować taksometr i kasę fiskalną - podaje Bankier. Przeciwni temu rozwiązaniu byli taksówkarze.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca, który prowadzi pośrednictwo w przewozie osób ma obowiązek do prowadzenia go tylko na rzecz przedsiębiorców mających wymaganą licencję. W związku z tym będzie miał teraz obowiązek sprawdzenia czy kierowca ma licencję na przewóz osób. Kierowcy takich aplikacji jak Uber nie musieli mieć do tej pory takich uprawnień.

Masz jeszcze niecały tydzień. Potem możesz stracić 5,5 tys. złMasz jeszcze niecały tydzień. Potem możesz stracić 5,5 tys. złCzytaj dalej

Licencje konieczne, egzamin z topografii już nie

Natomiast kierowca będzie mógł korzystać tylko ze zleceń przewozu od licencjonowanego przedsiębiorcy, który prowadzi pośrednictwo w przewozie osób. Odpowiedzialny za kwestie licencji jest Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Nowe przepisy liberalizują wymagania wobec osób, które ubiegają się o uprawnienia do wykonywania przewozu osób samochodem osobowym i pojazdem, który może przewozić powyżej 7 osób i nie więcej niż 9 osób wraz z kierowcą. Jak podaje Bankier, osoba, która zarządza transportem drogowym przedsiębiorstwa nie będzie musiała mieć certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o licencję w zakresie przewozu osób taksówką nie będą musieli zdawać egzaminu z topografii miejscowości. Poza tym licencja w zakresie przewozu osób taksówką będzie wydawana tylko na dany obszar.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News