biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Twórcy bezpiecznego komunikatora: UE chce masowego skanowania komunikacji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.06.2024 21:35

Twórcy bezpiecznego komunikatora: UE chce masowego skanowania komunikacji

komunikator
fot. Unsplash/Asterfolio

Signal uchodzi aktualnie za najlepiej chroniący prywatność korespondencji ogólnodostępny komunikator internetowy. Firma, która go rozwija, wydała właśnie komunikat, w którym bije na alarm: nowe prawo Unii Europejskiej może zagrozić podstawowemu dziś mechanizmowi ochrony - szyfrowaniu end-to-end.

Twórcy Signala biją na alarm

Zarząd spółki rozwijającej Signala wydał oświadczenie, w którym nie zostawia suchej nitki na projekcie zmian w europejskim prawie. Grozić ma nam zniszczenie mechanizmu takiego modelu szyfrowania komunikacji, w którym dostęp do treści wiadomości ma tylko nadawca i odbiorca.

W szyfrowaniu end-to-end jedynymi dysponentami kluczy umożliwiających dostęp do treści są sami rozmówcy. Dziś jest to standard stosowany nie tylko w Signalu, ale też w WhatsAppie czy Messengerze. Dzięki E2E nawet twórcy tych komunikatorów nie mogą odszyfrować wiadomości - przy poprawnej implementacji jest to technicznie niemożliwe, nawet pod presją organów ścigania, można tylko łamać szyfr.

Najlepszy komunikator właśnie staje się jeszcze lepszy i bezpieczniejszy

Moderacja wczytywania, czyli zwykły backdoor

Tymczasem w Brukseli trwają prace nad regulacjami, które zobowiążą dostawców oprogramowania do wdrożenia tzw. mechanizmu moderacji przy wczytywaniu. Oznacza to, że twórcy komunikatorów musieliby skanować komunikaty w poszukiwaniu zamówionych przez europejskie służby wzorców jeszcze zanim ich treść zostanie zaszyfrowana.

Zobacz: MSWiA wydało pilny komunikat. Ostrzeżenie dotyczy BLIK-a

De facto oznacza to, że szyfrowanie end-to-end stanie się bezużyteczne. Twórcy Signala nie przebierają w słowach i nazywają propozycję projektem, który ma na celu masowe skanowanie prywatnej komunikacji, które podkopuje cały zamysł szyfrowania. Termin “moderacja przed wczytaniem” ma być z kolei nową nazwą na stare podatności: tylne furtki programisty czy backdoory.

Katastrofalna propozycja w niespokojnych czasach

Sprawa jest tym bardziej poważna, że szyfrowanie end-to-end jest dziś składnikiem absolutnie podstawowym w zachowaniu poufności komunikacji. Bez niego nie może być mowy o skutecznej ochronie użytkowników. “Niszczenie szyfrowania end-to-end, zwłaszcza w tak niespokojnych geopolitycznie czasach, jest katastrofalną propozycją” - kończą oświadczenie twórcy Signala.

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: