Turystyka traci na pandemii koronawirusa
Pixabay/Skitterphoto
Autor Maria Glinka - 24 Marca 2020

Bardzo ważne zmiany dla branży turystycznej. Terminy będą bardziej elastyczne

Turystyka to jedna z gałęzi gospodarki, która mierzy się z największymi skutkami pandemii. W związku z wprowadzeniem zakazów i środków ostrożności, sektor turystyczny zamarł niemal na całym świecie. Nie ominęło to Polski, gdzie tragiczna sytuacja wielu firm przyczyniła się do decyzji o wydłużeniu okresu zwrotu pieniędzy za odwołane wycieczki o 180 dni.

Turystyka woła o pomoc

Turystyka to branża, w którą koronawirus uderzył bardzo mocno. Skutki pandemii były odczuwalne niemal natychmiast, dlatego podjęto szybkie i zdecydowane działania, aby uchronić część spółek przed bankructwem.

Także w trosce o bezpieczeństwo obywateli wiele państw postawiło na niezwłoczne uziemienie krajowych linii lotniczych i zmniejszenie ruchu kolejowego. W obawie przed zakażeniem wiele osób zrezygnowało z podróży busami, co przynosi negatywne skutki dla firm transportowych.

W dobie pandemii mało kto myśli o wypoczynku czy zwiedzaniu. W związku z ryzykiem zakażenia, jakie niesie przemieszczanie się i przebywanie w dużych skupiskach osób wiele klientów zrezygnowało z zaplanowanych wyjazdów, na czym tracą biura podróży.

W celu poprawy ich niekorzystnej sytuacji parę dni temu zapadła decyzja o wydłużeniu czasu, w którym firma musi zwrócić klientowi pieniądze za odwołane wycieczki lub wydarzenia o 180 dni. Zamiast gotówki organizatorzy będą mogli zaproponować vouchery ważne przez rok – podaje edgp.gazetaprawna.pl.

Firmy będą starały się uiścić należności jak najszybciej, ale już teraz zwracają się do klientów z prośbą o wyrozumiałość.

Wsparcie od rządu

Trudne położenie, w jakim znalazła się polska turystyka, zmusiło do działań także na wyższym szczeblu. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy przyznał, że resort pracuje nad programem społecznym, który ma wesprzeć krajową turystykę.

Polityk nie ujawnia szczegółów projektu, ale podkreśla, że nowy plan wsparcia ma bazować na rozwiązaniach systemowych, które będą stanowiły wsparcie dla podróży krajowych, „ale nie w formie prostych dotacji”.

Zdaniem wiceszefa resortu szybkie opracowanie programu przyczyni się do uniknięcia masowej redukcji liczby pracowników m.in. w branży hotelarskiej. Szacuje się, że hotelarze odnotowali spadek przychodów między 70 a 90 proc. w związku z pandemią – pisze turystyka.rp.pl.

Boom turystyczny nagle się zatrzymał

Ostatnie dekady upłynęły pod znakiem zdecydowanego rozwoju branży turystycznej. Wraz z trzykrotnym wzrostem populacji, zwiększyła się także częstotliwość podróży. Analiza przekraczania granic państwowych pokazuje, że ruch turystyczny wzrósł prawie 60-krotnie.

Jednak w związku z pandemią nagle się zatrzymał. Czy branża turystyczna odbuduje się po pokonaniu koronawirusa? Nie wiadomo, ale dane liczbowe dotyczące spadków w przychodach poszczególnych firm zarówno w Polsce, jak w innych państwach nie napawają optymizmem. Przewiduje się, że straty dla linii lotniczych mogą wynieść nawet 113 miliardów dolarów – pisze zdrowie.wprost.pl.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News