Trzynastka
biznesinfo.pl
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Stycznia 2020

Wypłata Trzynastki na rękę będzie niższa. Wszystko rozbija się o podatki

Trzynastka ma wynieść w tym roku 1200 zł brutto, co daje ok. 1025 zł na rękę. Jednak w większości przypadków wypłata będzie niższa przez opodatkowanie świadczenia.

Trzynastka wyniesie mniej

Trzynastka będzie wypłacana w kwocie 980 zł netto. Skąd taka rozbieżność? Okazuje się, że za taki stan rzeczy odpowiada podatek dochodowy, a dokładnie kwoty zmniejszające ten podatek - podaje money.pl. Zazwyczaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozbija go na dwanaście miesięcy. Ale trzynastka nie podlega obniżeniu podatku, ponieważ nie można go liczyć dwukrotnie. W efekcie trzynastka będzie niższa o 46,35 zł.

Trzynastka wyniesie 1200 zł brutto, z czego 99 zł (9 proc.) pójdzie na składkę zdrowotną. Na podatek dochodowy trzeba przeznaczyć 204 zł, jednak od tej kwoty należy odliczyć część składki na ubezpieczenie zdrowotne, co łącznie daje kwotę 108 zł. Tym samym podatek to koszt 111 zł. Trzynastka nie uwzględnia jednak kwoty zmniejszającej podatek dla większości świadczeniobiorców.

Trzynastka bez kwoty zmniejszającej podatek

A to kwota to 46,35 zł i to jest różnica między tym, co świadczeniobiorcy otrzymają od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a tym, co obiecał PiS. Gdyby podzielić tę kwotę na 13 części, to trzynastka od PiS-u byłaby wyższa, a inne świadczenia nieznacznie obniżyłyby się. Jednak koniec końców i tak seniorzy otrzymaliby tyle samo.

Warto zaznaczyć, że to normalna sytuacja w przypadku większości emerytów. Ale money.pl podaje jeszcze inne opcje. Wyższa kwota trzynastki przypadnie tym, którzy pobierają najniższe świadczenia, bo nie będzie podatku dochodowego. Może być jednak tak, że ktoś otrzymuje wysoką emeryturę, co spowoduje, że podatek dochodowy wyniesie 32 proc. ze względu na wyższy próg podatkowy. A to by oznaczało, że dla niektórych trzynastka będzie jeszcze niższa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News