BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kiedy wypłaty trzynastek i czternastek? Emeryci mają na co czekać
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:22

Kiedy wypłaty trzynastek i czternastek? Emeryci mają na co czekać

Kiedy zostaną wypłacone trzynasta i czternasta emerytura?
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona trzynasta emerytura

  • Kiedy można spodziewać się wypłaty czternastej emerytury

  • Jaka jest różnica pomiędzy tymi świadczeniami

Trzynasta emerytura już za chwilę

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda  złożył podpis pod ustawą wprowadzającą tzw. czternastą emeryturę, czyli nowy dodatek finansowy dla emerytów i rencistów. Tym samym nic już nie stoi na przeszkodzie, by świadczenie mogło zostać wypłacone. Trzeba będzie jednak na to poczekać do późnej jesieni tego roku.

Za to wiosną do seniorów już po raz trzeci trafi tzw. trzynasta emerytura. Przypomnijmy, że rozwiązanie to zostało wymyślone niemal dokładnie dwa lata temu podczas kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (odbyły się one pod koniec maja 2019 roku)  i to właśnie w tamtym okresie po raz pierwszy wypłacono świadczenie. Jako jego główny cel wskazywano wsparcie emerytów i rencistów, a także zmniejszenie nierówności społecznych i ekonomicznych.

Przygotowujące się do kolejnej kampanii, tym razem przed wyborami do parlamentu krajowego Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w przypadku zachowania władzy trzynasta emerytura nie będzie już świadczeniem jednorazowym, a stałym. Po wygranej zdecydowano, że „trzynastka” będzie wypłacana ustawowo co roku. W związku z tym wiosną 2020 roku świadczenie po raz drugi trafiło do emerytów.

Wbrew nazwie „trzynastka” nie jest świadczeniem równym miesięcznej emeryturze  otrzymywanej regularnie przez seniora. Jej wysokość wynosi tyle samo, co aktualna wysokość emerytury minimalnej. Od 1 marca tego roku jest 1250,88 zł brutto (na rękę będzie to 1066,24 zł).  Trzynastą emeryturę w takiej wysokości otrzymają wszyscy uprawnieni, niezależnie od wysokości ich dochodu. Warto podkreślić, że „trzynastka” nie wymaga składania żadnych dokumentów, ponieważ ZUS  wypłaca świadczenie automatycznie.

Kiedy trzynasta emerytura trafi do rąk bądź na konta seniorów? Jak przewiduje w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, stanie się to w kwietniu, w tych samych terminach, w których emeryci otrzymują swoje normalne świadczenia. Wypłaty jak przypomina portal odbywają się: 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Tym samym wypłaty dodatku można oczekiwać w ciągu najbliższego miesiąca. 

Trzynasta a czternasta emerytura. Jakie różnice?

Wróćmy do podpisanej wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudy czternastej emerytury. Świadczenie to – również w kwocie minimalnej emerytury - ma zostać po raz pierwszy wypłacone w listopadzie tego roku. W odróżnieniu od „trzynastki” nie trafi jednak do wszystkich.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – wyjaśniało w komentarzu dla redakcji Biznes Info Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Nie oznacza to, że jednak, że pozostali obejdą się smakiem. Będzie bowiem stosowana zasada  „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia wspomnianej kwoty 2900 zł. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje świadczenie np. w kwocie 3000 zł, to otrzyma czternastą emeryturę w wysokości 1150,88  zł brutto. Jak łatwo policzyć seniorzy z wyższą emeryturą – na poziomie 4150 zł brutto – świadczenia nie dostaną.

Z prognoz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że czternastą emeryturę w pełnej kwocie ma otrzymać 94 proc. uprawnionych.  Świadczenia nie będzie mogło natomiast pobrać ok. pół miliona seniorów.

Czternasta emerytura jak już wspomniano ma zostać wypłacona w listopadzie, ale jak zaznaczał resort rodziny i polityki społecznej w komentarzu dla naszej redakcji, w niektórych wypadkach trzeba się liczyć z późniejszymi terminami. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) – podkreślało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Z rządowych wyliczeń wynika, że wypłata trzynastej i czternastej emerytury to dla budżetu (tylko w tym roku) koszt rzędu 22 mld zł.