Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ubezpieczenie Chorobowe

Ubezpieczenie Chorobowe

pieniądze
08.06.2023 19:07 Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok

Osobom, którym kończy się zasiłek chorobowy, a nadal nie mogą pracować, może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Należy w tym celu złożyć wniosek do ZUS.

ZUS weryfikuje L4
15.11.2021 01:00 ZUS może zweryfikować L4. Coraz więcej osób kupuje zwolnienia lekarskie

Jak podaje portal prawo.pl na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania krótkoterminowych zwolnień lekarskich. ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.Czas pandemii pozwolił na rozwój firm wystawiających zwolnienia lekarskie, które nie zawsze świadczą prawdę na temat zdrowia pracownika. Firmy takie wykorzystują lukę w służbie zdrowia spowodowaną świadczeniem usług wyłącznie w trybie zdalnym.

ubezpieczenie chorobowe
26.10.2021 02:00 Ubezpieczenie chorobowe, a zdrowotne. Warto znać różnice

Jak ważne jest ubezpieczanie chorobowe przekonują się ci, którzy nie dostają zasiłku, bo nie są ubezpieczeni. Choć nazwy - ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne – dotyczą tej samej sfery życia, są to zupełnie różne ubezpieczenia. Właśnie te dwa pojęcia są często mylone i skutkują tym, że w czasie choroby nie mamy prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego. Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia. Dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych i prowadzących własną działalność ubezpieczanie chorobowe jest dobrowolne i często bywa pomijane w myśl źle pojętej oszczędności. Czas pandemii pokazał jak ważne jest odprowadzanie składki na wypadek choroby. W 2021 roku wysokość składki na tzw. „chorobowe” wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. – Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. –Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego – dodaje Kowalska-Matis.

accounting-761599 1920
08.06.2021 02:00 Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Lista danin, jakie na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest płacić przedsiębiorca, jest dość obszerna. Istnieje jednak jedna, która jest fakultatywna, co oznacza, że opłacanie jej jest całkowicie dobrowolne. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu chorobowym?

corona-4983590 1920
08.06.2021 02:00 Wynagrodzenie oraz zasiłek za czas kwarantanny

Od marca 2020 r. żyjemy w nowej rzeczywistości, która nierozerwalnie związana jest z pandemią wirusa SARS CoV-2. W związku z charakterem wirusa i próbami powstrzymania jego rozprzestrzeniania się, wielu pracowników musiało przejść przymusowe kwarantanny. Co wtedy dzieje się z wynagrodzeniami i zasiłkami?

doctor-563428 1920
08.06.2021 02:00 Pobyt w szpitalu a świadczenie chorobowe.

Każdy pracujący obywatel, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu i musi z tego ubezpieczenia skorzystać – zagwarantowane ma wypłacenie świadczenia chorobowego. Jak wysokie jest ono w przypadku, gdy ubezpieczony musi podjąć leczenie w szpitalu?

wheelchair-1595802 960 720
04.06.2021 02:00 Ubezpieczenie chorobowe – kto podlega i jak ustalić wysokość zasiłku?

Jeśli obowiązkowo lub dobrowolnie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, może zyskać prawo do wynagrodzenia lub zasiłku za okres niezdolności do pracy spowodowanej złym stanem zdrowia. Świadczenie wypłaca pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto ma prawo do świadczeń chorobowych i jak obliczyć wysokość zasiłku?