Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Nieruchomości

Nieruchomości

debt-1376061 1280
22.03.2022 08:59 Podatek katastralny pomógłby załatać dziurę w budżecie. Ale jego wprowadzenia nie należy spodziewać się szybko

Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego za samo posiadanie nieruchomości przyniosłoby bardzo pokaźne wpływu do budżetu Państwa. Ale taki sposób opodatkowania właścicieli mieszkań, domów i działek jest kwestią także polityczną, więc w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wdrożenia takiego rozwiązania. Obecnie, na skutek rozbudowanego jak nigdy wcześniej systemu transferów socjalnych, jak również wsparcia gospodarki mocno osłabionej na skutek obostrzeń wprowadzonych przez rząd w ramach walki z pandemią Covid19, deficyt budżetu państwa, zapisany w ustawie budżetowej na br., wynosi 82,3 mld zł, a całego sektora finansów publicznych może być jeszcze wyższy (znaczna część wydatków została przesunięta do tzw. funduszy celowych, takich jak Fundusz Solidarnościowy, Polski Fundusz Rozwoju, czy Bank Gospodarstwa Krajowego).

vw-beetle-405876 1920
22.03.2022 08:59 Obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje. Ale za jego nieprzestrzeganie nie grożą kary.

Meldunek nie daje, co prawda, takich praw do lokalu jak umowa najmu czy akt własności, ale obowiązek nadal istnieje, choć za jego nie przestrzeganie kary nie grożą. Meldunek się jednak przydaje, czasem jest konieczny. Żeby w jednym miejscu dopełnić tego obowiązku, z zajmowanego wcześniej trzeba się najpierw wymeldować. Najłatwiej można to uczynić, bez wychodzenia z domu, przez Internet.

Piramida finansowa i ogromne pieniądze
22.03.2022 08:55 Nowa piramida finansowa? CBA u prezesa spółki i ponad ćwierć miliarda złotych straty

Pieniądze najbezpieczniej zainwestować w obligacje. Co prawda zysk niewielki, ale ryzyko straty praktycznie zerowe. Powszechne skojarzenie obligacji z państwowymi papierami wartościowymi daje jednak złudne poczucie bezpieczeństwa. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, że emitentem papierów wartościowych może być nie tylko państwo, ale również prywatny podmiot. A wtedy ryzyko straty może być duże.

Mieszkania mają wartość
22.03.2022 08:55 Na rynku brakuje kliku milionów mieszkań. Wyniki deweloperów nie napawają optymizmem

Mieszkania wciąż są budowane, a Polacy interesują się kredytami hipotetyczny na zakupy lokali. Mimo wszystko dane płynące od deweloperów nie zachwycają.

Domek letniskowy koszty budowy
22.03.2022 08:54 Domek letniskowy może być spełnieniem marzeń. Pamiętaj jednak o wielu ukrytych kosztach

Domek letniskowy swoje największe walory (jak zresztą nazwa wskazuje) wykazuje latem, gdy można wybrać się na urlop z dala od zgiełku, nie przejmując się biurami podróży, czy zakwaterowaniem. Możemy również czerpać w sezonie zyski z jego wynajmu, jeśli mamy go w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji.

Kiedy robotnicy mogą wejść na teren prywatny
22.03.2022 08:50 Zakład energetyczny może wejść na prywatny teren bez pozwolenia. NSA tłumaczy kiedy

To, że teren stanowi własność prywatną, nie oznacza, że właściciele nieruchomości muszą wyrazić zgodę, by robotnicy weszli na teren, gdzie znajduje się część instalacji energetycznej, orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy robotnicy mogą przekroczyć własność prywatnąNa czym polegał spór w sądzieJaką decyzję podjął sąd

pixabay, Fz
22.03.2022 08:49 Umowa przedwstępna z zadatkiem

Umowa szczególnie popularna przy zakupach nieruchomości – to właśnie w tych sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z umowami przedwstępnymi z zadatkiem. Dlaczego strony decydują się na spisanie tego typu umowy?

punch-316605 1280
22.03.2022 08:49 Czy właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania – kiedy następuje naruszenie miru domowego?

Prawo do spokojnego zamieszkiwania przysługuje każdemu. Lokator ma prawo do decydowania o tym, kto może być obecny w wynajmowanym przez niego mieszkaniu. Właściciel powinien jednak pamiętać, że nie każde wejście do lokalu jest wtargnięciem. Czym jest mir domowy i kiedy następuje jego naruszenie?Spokojne zamieszkiwanie jest jednym z podstawowych praw człowieka. Jego oczywistym złamaniem jest sytuacja, kiedy następuje naruszenie miru domowego. Jest to jednak pojęcie dość szerokie i nie każdy zna jego istotę. Warto poznać zakres semantyczny, szczególnie gdy jesteśmy właścicielami wynajmowanego lokalu i zachodzi potrzeba dostania się do środka.

vintage-1149558 1920
22.03.2022 08:49 Jak sprawdzić księgę wieczystą przed kupnem nieruchomości?

Zakup nieruchomości to zawsze spore zobowiązanie, szczególnie jeśli finansujemy to kredytem. W momencie znalezienia idealnego lokum, warto do samego końca zachować zimną krew, żeby nie okazało się, że zakupiona nieruchomość przysporzy nam więcej kłopotów niż pożytku.

house-1353389 1920
22.03.2022 08:49 Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości – zasady uzyskania i rozliczenie PIT

Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy posiada przez nas rzecz, a w tym przypadku nieruchomość, jest eksploatowana bez prawnego pozwolenia i przez osobę nieposiadającą do tego prawnego tytułu. Przyczyną często są nieporozumienia na tle zawieranych umów, ale także nadużycia ze strony osoby korzystającej z naszych dóbr. Co możemy zrobić w takim przypadku jako właściciel nieruchomości? Jak powinniśmy rozliczyć PIT w przypadku otrzymania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości?

Hipoteka
22.03.2022 08:41 Czy bank może zabrać mój dom? Hipoteka - co to jest i na czym polega

Z pojęciem hipoteki spotkał się każdy, kto chciał zakupić mieszkanie na kredyt. Najprościej mówiąc jest to przeniesienie części praw do domu czy mieszkania na bank. Jakie są to prawa i z czym wiążą się dla osoby kupującej nieruchomość na kredyt? Wyjaśniamy wszystkie pojęcia związane z hipoteką. Planujesz zakup mieszkania na kredyt? Koniecznie zapoznaj się z naszym kompendium.

Mieszkania w Polsce cieszą się rosnącą popularnością wśród cudzoziemców
22.03.2022 08:37 Cudzoziemcy coraz częściej kupują mieszkania w Polsce. Na czele dwie sąsiednie nacje

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie trendy panują na rynku nieruchomości w Polsce,Kto kupuje najwięcej polskich mieszkań,Jak przedstawia się sprzedaż mieszkań w Polsce na przestrzeni lat.

Państwo coraz bardziej obecne na rynku nieruchomości
22.03.2022 08:37 Państwo wchodzi z impetem nie tylko w media. Kluczowa branża zagarniana po cichu

Z tego artykułu dowiesz się:Jaki odsetek instytucji państwowych wynajmował w ostatnich latach biuraJak często instytucje państwowe decydują się na budowę własnego budynkuDlaczego instytucje państwowe uchodzą za wygodnego najemcę

SPECIAL RATES FOR EDITORIAL AND BOOKS RF RATES FOR OTHER USE
22.03.2022 08:35 Na starym dokumencie możesz zyskać naprawdę sporo. Właśnie wprowadzono nowe benefity

Z tego artykułu dowiesz się:Jak można wykorzystać książeczki mieszkanioweNa jakie cele można wykorzystać premię gwarancyjnąIle przeciętnie dostają świadczeniobiorcy

Koszt budowy domu wykończenie działka
22.03.2022 08:33 Koszt budowy domu można obniżyć. Ale zmniejszenie budżetu wiąże się z pewnymi poświęceniami

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są koszty budowy domuIle trzeba zapłacić za działkęJakie są dodatkowe koszty

Budownictwo mieszkaniowe z najlepszymi wynikami od czasów Gierka
22.03.2022 08:32 Gierek byłby dumny. Budownictwo mieszkaniowe dotarło do poziomu jego czasów

Z tego artykułu dowiesz się:Ile mieszkań oddano do użytku w 2020 r.,Kiedy po raz ostatni odnotowano podobne wyniki,Jakie są prognozy na ten rok.

Włochy zachęcają do kupna domu na Sycylii
22.03.2022 08:30 Dom we Włoszech kupisz za równowartość 5 zł. Potem dopłacą Ci jeszcze do remontu

Z tego artykułu dowiesz się:Która miejscowość oferuje domy za 1 euroDlaczego władze Włoch zdecydowały się na ten krokJakie są wymogi względem potencjalnych nabywców

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 01.08.2019. n/z Tlum pieszych na chodniku.
22.03.2022 08:29 Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza. Miliony Polaków z obowiązkiem rejestracji

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to nowy spis mający na celu sprawdzić, czym ogrzewamy swoje gospodarstwa domowe. Obowiązek zarejestrowania się rusza 1 lipca. Jak się okazuje, kara za niezarejestrowanie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków może wynieść nawet 5 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności BudynkówNa kogo czekają nagrody w związku z wpisaniem się do CEEBNa kogo czekają kary