BiznesINFO.pl
PHOTO MARIUSZ GRZELAK / SE / EAST NEWS MICHALOW PROTEST MIESZKANCOW MICHALOWA PRZECIWKO NIELEGALNEMU SKLADOWISKU ODPADOW W SRODKU LASU MIESZKANCY TWIERDZA ZE WLASCICIELEM TEREN JEST SATYRYK TADEUSZ DROZDA. WYSYPISKO SMIECI ODPADY KOMPOSTOWNIA N/Z MONITORING TERENU 22/09/2008 WSZYSTKIE ZDJECIA NA http://agencja.se.com.pl

East News, MARIUSZ GRZELAK

Tarcza antykryzysowa nie dla wszystkich. Wsparcia mogą pozbawić sąsiedzi

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tarcza antykryzysowa to ratunek dla wielu biznesów w kraju, ale żeby je otrzymać należy spełnić szereg warunków. Okazuje się, że wystarczy donos sąsiada, który może tym samym przekreślić wsparcie z tarczy antykryzysowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu sąsiedzki donos może przekreślić wsparcie z tarczy antykryzysowej

  • Które przepisy zdaniem prawników powinny zostać zmienione

  • Czym jest afera śledzikowa

Tarcza antykryzysowa wsparciem

Tarcza antykryzysowa to rządowe wsparcie dla przedsiębiorców, które można otrzymać na wielu płaszczyznach działalności. Obecnie funkcjonuje już siódma wersja tarczy antykryzysowej, ale żeby z niej skorzystać trzeba spełnić szereg warunków.

Przede wszystkim należy przestrzegać obowiązującego prawa. Przedsiębiorcy, którzy pomimo otrzymania wsparcia od państwa otworzą swój biznes, mogą pieniądze z tarczy antykryzysowej stracić. Traktuje o tym art. 23 ustawy antycovidowej.

Do zabrania pieniędzy z tarczy antykryzysowej wystarczy niewiele, ponieważ jedynie sąsiedzki donos. I choć ów donos nie zawsze świadczy o złamaniu zakazu, to jednak może być tragiczny w skutkach. Przekonali się o tym bohaterowie tzw. afery śledzikowej.

"Rzeczpospolita" informuje o zdarzeniu, które miało miejsce w jednej z wrocławskich restauracji. Pod koniec dnia pracy jedna z tamtejszych knajp zamknęła wejście, a we wnętrzu pracownicy urządzili sobie Wigilię.

[EMBED-11]

W tym czasie restauracja nie obsługiwała klientów - nie sprzedawała posiłków na miejscu, ponieważ obecne prawo tego zakazuje, ani też nie wydawała ich na wynos. "Życzliwi" sąsiedzi zwrócili uwagę na śledzikową biesiadę i wezwali policję. Ta przyjechała na miejsce, stwierdziła, że zakaz działalności gastronomicznej został złamany, a właścicielka dostała mandat. Ot, taki bożonarodzeniowy prezent.

Tarcza antykryzysowa przekreślona przez donos

- Udało się przekonać funkcjonariuszy, że nie było tam zakazanego zgromadzenia, bo było nas tylko pięcioro. Ale naruszenie zakazu stwierdzono, choć przecież nie obsługiwaliśmy klientów - mówi cytowana przez dziennik restauratorka.

Ten wypadek mimo wszystko zakończył się happy endem, ale ustawa antycovidowa zastrzega, że policja powinna poinformować o naruszeniu inne organy udzielające pomocy. Wówczas pieniądze z tarczy antykryzysowej mogą przepaść.

- Pozwala on wstrzymać pomoc dla przedsiębiorcy, nawet tylko przy podejrzeniu naruszenia zakazów pandemicznych - analizuje przepis adwokat Radosław Płonka, ekspert Business Centre Club.

Z kolei Leszek Rydzewski, adwokat i partner w kancelarii Andersen Tax & Legal, zauważa, że pomoc pochodząca z PFR może zostać cofnięta w trybie natychmiastowym. Wszystko za sprawą konieczności złożenia oświadczenia przez przedsiębiorcę, że ten nie naruszył zakazów. Jeśli do tego dojdzie, pieniądze muszą zostać zwrócone.

Eksperci wskazują, że art. 23 ustawy antycovidowej powinien zostać zmieniony. Stwarza on możliwość natychmiastowego cofnięcia funduszy publicznych pod pretekstem czy mrzonką. Adwokaci podkreślają, że w takiej sytuacji powinna zostać wdrożona procedura administracyjna. Na ten moment rząd nie udzielił informacji dot. art. 23 nawet Adamowi Abramowiczowi, rzecznikowi małych i średnich przedsiębiorców.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >