Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Tańsze rachunki za prąd. Kończy się czas na składanie dokumentów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.03.2024 13:46

Tańsze rachunki za prąd. Kończy się czas na składanie dokumentów

Liczniki prądu
Fot. materiały własne

Polacy jak na razie nie muszą martwić się o podwyżki za prąd, a to wszystko przez zamrożone ceny energii. Obowiązują określone limity zużycia, które nie są takie same dla wszystkich. Aby skorzystać z tańszych rachunków, część Polaków musi złożyć odpowiednie oświadczenia. Trzeba się jednak pospieszyć, bo termin upływa już za kilka dni.

Zamrożone ceny energii tylko do połowy roku

W ubiegłym roku obowiązywały zamrożone stawki za energię elektryczną. Przez długi czas toczyły się dyskusje dotyczące kwestii przedłużenia rządowych rozwiązań. Jakiś czas temu zapadła decyzja, że ceny prądu będą zamrożone także w tym roku, ale tylko przez pierwsze sześć miesięcy. Jeśli więc ulgi wygasną, Polacy będą musieli spodziewać się, że ich rachunki za prąd będą o wiele wyższe niż do tej pory. 

Zobacz także: Ogromne pieniądze dla reprezentacji Polski. Kwoty są imponujące

Ważne informacje dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Wielu traci zniżki

Obowiązują określone limity zużycia prądu

Polacy mogą korzystać z obniżonych stawek za prąd pod warunkiem, że nie przekroczą określonych limitów zużycia energii elektrycznej. Co ważne, nie są one dla wszystkich takie same. Przeciętne gospodarstwo domowe obowiązuje limit w wysokości 1500 kilowatogodzin. W tym przypadku nie trzeba dopełniać żadnych formalności, ale w innych przypadkach będzie konieczne złożenie odpowiednich dokumentów.

Zobacz także: ZUS wprowadza kluczowe zmiany od 1 kwietnia. Chodzi o obliczanie emerytur

Kończy się czas na złożenie dokumentów

Rodziny wielodzietne legitymujące się Kartą Dużej Rodziny, osoby prowadzące gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej obowiązuje limit w wysokości 2000 kilowatogodzin. Z kolei osoby z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie mogą liczyć na limit 1800 kilowatogodzin. 

Aby skorzystać z możliwości płacenia tańszych rachunków, wyżej wymienione osoby muszą złożyć stosowne dokumenty. Należy się jednak pospieszyć, bo termin upływa już 31 marca. Oświadczenie powinno trafić do spółki energetycznej, a gotowe formularze możemy znaleźć na ich stronach internetowych.