Szkoła otwarta od 25 maja
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 15 Maja 2020

Wiadomo, jak będą wyglądały lekcje. Przedstawiono szczegółowe wytyczne dla szkół

Szkoła w koronawirusowej rzeczywistości nie będzie przypominała placówki, którą dzieci znają sprzed wybuchu pandemii. Aby ułatwić bezpieczny powrót do stacjonarnych zajęć opiekuńczo-wychowawczych Główny Inspektorat Sanitarny przygotował szczegółowe wytyczne.

Szkoła podstawowa o innym obliczu w dobie pandemii

Szkoła podstawowa zostanie otwarta dla uczniów klas I-III od 25 maja. Najmłodsi będą mogli brać udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych. Tak jak powrót do regularnego trybu funkcjonowania każdego miejsca w czasie pandemii, tak i szkoły muszą zostać odpowiednio przygotowane na nadejście zarówno nauczycieli, jak i dzieci.

Dlatego też Główny Inspektorat Sanitarny opracował cały szereg wytycznych, które mają zostać wdrożone w szkołach. Katalog zaleceń został przygotowany w oparciu o konsultacje z resortami zdrowia i edukacji narodowej – podaje money.pl.

Produkt Lidla uznany za jeden z najlepszych na świecie. Już teraz sam możesz go spróbowaćProdukt Lidla uznany za jeden z najlepszych na świecie. Już teraz sam możesz go spróbowaćCzytaj dalej

Jedna klasa – jeden nauczyciel

Zdaniem GIS fundamentalną zasadą jest przydzielenie jednego nauczyciela na jedną grupę, którzy będą wspólnie przebywać w jednej sali. Ograniczenie kontaktów dzieci z innymi wychowawcami ma zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Jednocześnie w zajęciach może brać 12 uczniów. Wyjątkowe sytuacje pozwalają zwiększyć ich liczbę do 14 dzieci. Ważne jest, aby na jednego ucznia przypadały co najmniej 4 mkw. sali lekcyjnej. Dzieci mają siadać w pojedynczych ławkach oddalonych od siebie o co najmniej 1,5 metra. Wraz z powrotem do szkoły będzie obowiązywał zakaz wymieniania się jakimikolwiek przyborami szkolnymi (długopisami, kartkami z zeszytu itp.). Warto zwrócić uwagę na zapis, który mówi, że jeżeli w domu dziecka przebywa osoba chora lub objęta kwarantanną to taki uczeń nie zostanie przyjęty w danym dniu do szkoły.

Sala gimnastyczna i boisko z ograniczeniami

Do innych ważnych zaleceń należą ograniczenia w sali gimnastycznej, w której mogą jednocześnie przebywać maksymalnie dwie grupy uczniów. Wszystkie sprzęty muszą być dezynfekowane po każdorazowym użyciu. GIS rekomenduje korzystanie ze szkolnego boiska, ale przy zachowaniu bezpiecznego dystansu między dwiema grupami. Co więcej, wszystkie sale lekcyjne mają być wietrzone przynajmniej raz na godzinę.

Przede wszystkim szkoła powinna postarać się maksymalnie ograniczyć kontakty międzyludzkie. W tym celu zalecane jest wyznaczenie różnych godzin spożywania posiłków na stołówce, innego czasu przerw czy zajęć na boisku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Tej nocy może być niebezpiecznie, lepiej zachować szczególną ostrożność. Instytut wydał właśnie komunikat

Zajęcia w świetlicy i zasady dla rodziców

Szkoła ma obowiązek przeprowadzać zajęcia w świetlicy pod warunkiem, że potrzebę ich organizacji zgłoszą rodzice. W trakcie zajęć należy przestrzegać zasady 4 mkw. na 1 osobę. W razie potrzeby można wykorzystać także sale lekcyjne. Wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły mają obowiązek zachowania bezpiecznego 2-metrowego dystansu od siebie oraz od uczniów i ich opiekunów.

Takiej samej odległości muszą przestrzegać również rodzice odprowadzający dzieci do szkoły. Opiekunowie mogą wejść jedynie do przestrzeni wspólnej szkoły lub do specjalnie wyznaczonego obszaru również z zachowaniem 2-metrowego dystansu od innych rodziców i uczniów. Dzieci mogą być zaprowadzane na zajęcia i odbierane jedynie przez osoby zdrowe.

Wiele osób nawet nie wiedziało, że straciło oszczędności swojego życia. Upadek banku pociągnął ich za sobąWiele osób nawet nie wiedziało, że straciło oszczędności swojego życia. Upadek banku pociągnął ich za sobąCzytaj dalej

Monitorowanie stanu zdrowia dziecka

GIS doprecyzowuje także zasady kontrolowania stanu zdrowia uczniów. Jeżeli pojawi się konieczność zmierzenia temperatury u dziecka, to przed dokonaniem tej czynności nauczyciel musi otrzymać zgodę od rodzica. W przypadku, gdy dziecko przejawia niepokojące symptomy, należy je odizolować od pozostałych uczniów i bezzwłocznie powiadomić rodziców.

Szkoły otrzymały także rekomendacje zakupu bezdotykowego termometru, którego dezynfekcja musi mieć miejsce po każdorazowym użyciu w danej grupie.

Zasady dotyczące higieny

GIS zaleca, aby odkażanie rąk odbywało się jeszcze przed wejściem na teren szkoły. Władze są odpowiedzialne za zorganizowanie płynu dezynfekcyjnego, a w czasie zajęć dzieci mają regularnie myć dłonie wodą z mydłem.

Dla bezpieczeństwa dzieci kluczowe jest również częste sprzątanie sal, łazienek, stołówki i korytarzy. W łazienkach powinny zawisnąć szczegółowe instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk.

W dalszym ciągu nie wiadomo, czy do zajęć w trybie stacjonarnym powrócą starsi uczniowie. Wczoraj wiceminister edukacji Dariusz Kopeć poinformował, że szkoły pozostaną zamknięte do 26 czerwca. Jednak kilka godzin później resort zdementował te informacje, twierdząc, że pracuje nad rozporządzeniem, na mocy którego nauczanie zdalne będzie obowiązywało tylko do 7 czerwca. W najbliższych dniach mają zostać przekazane szczegółowe informacje w tej sprawie.

Nieoczekiwane konsekwencje obowiązku noszenia masek i rękawiczek. Może to doprowadzić do poważnych następstwNieoczekiwane konsekwencje obowiązku noszenia masek i rękawiczek. Może to doprowadzić do poważnych następstwCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony Polek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News