BiznesINFO.pl
Staż jak umowa o pracę

eastnews/Office worker asleep at his desk

Czy staże powinny być wynagradzane jak zwykła praca? Polacy niestety coraz częściej uciekają z niskopłatnych staży

1 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Staż to skuteczna metoda ograniczania kosztów zatrudniania pracownika. Jednak coraz więcej stażystów uskarża się na wykorzystywanie przez przełożonych. Czy taka forma współpracy powinna być lepiej wynagradzana?

Nieopłacalny staż ma coraz więcej przeciwników

Staż to nabywanie umiejętności zawodowych przez bezrobotnego zorganizowane przez Urząd Pracy. Między stażystą a firmą zawierana jest umowa ze szczegółowymi wskazaniami. Na próżno szukać w niej sowitej pensji. W Polsce spółki bardzo często oferują staże bezpłatne.

Na praktyki, które nagminnie towarzyszą stażom w Polsce, zwracała uwagę rozmówczyni portalu money.pl. - Już po raz czwarty jestem stażystką. Pracuję w działach kadr i płac dolnośląskich urzędów - wyjawiła stażystka. Pracodawcy chętnie zatrudniają ją na sześciomiesięczne staże, po czym kończą współpracę i zapraszają kolejnego kandydata. Rozmówczyni wyjawiła, że taka forma pracy sprawia, że czuje się przepracowana i wykorzystywana. Niejednokrotnie pracowała po godzinach, za co nie dostawała dodatkowego wynagrodzenia.

Staż jak umowa o pracę?

Niedociągnięcia w stażach sprawiają, że coraz mniej osób decyduje się na taką formę zdobywania doświadczenia zawodowego. Warunki kontraktów stażowych są bowiem zdecydowanie mniej korzystne niż w przypadku np. umów o pracę. Ten drugi dokument zapewnia pracownikowi zdecydowanie więcej praw, ale i obowiązków niż nawet umowy cywilnoprawne. Jedną z zalet jest urlop wypoczynkowy, którego długość różni się w zależności od liczby przepracowanych lat.

Poza tym, pracownik może liczyć na stałe, dookreślone wynagrodzenie, do wypłaty którego zobowiązany jest pracodawca. W przypadku stażu stypendium opłaca urząd pracy, a firma nie ponosi żadnych kosztów z tytułu posiadania stażysty, który nie rzadko wykonuje obowiązki szeregowego pracownika.

Czy uważasz, że warunki umów zawieranych na stażach powinny być zrównane z umowami o pracę?

Tagi:

praca

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >