Stany Zjednoczone wprowadzają stan wyjątkowy w związku z koronawirusem
Editorial use only Bottle of hand sanitiser attached to a belt loop. Photographed in Detroit, Michigan, USA.
Autor Maria Glinka - 14 Marca 2020

Jedno z największych państw wprowadziło już stan wyjątkowy. Polskę również to czeka?

Stany Zjednoczone od wczoraj są objęte stanem nadzwyczajnym. O tej decyzji, która umożliwi uruchomienie dodatkowych funduszy federalnych na walkę z koronawirusem, poinformował wczoraj prezydent Donald Trump. Suma, która zostanie przeznaczona na ten cel to ok. 50 miliardów dolarów.

Stany Zjednoczone zapowiadają zwiększenie liczby testów laboratoryjnych

Stany Zjednoczone postawiły na zdecydowanie działania w związku z rozprzestrzeniającym się po świecie koronawirusem. Zgodnie z sugestiami zarówno Republikanów, jak i Demokratów prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na terenie całego kraju. Dzięki temu USA będą dysponowały ok. 50 miliardami dolarów, pochodzącymi ze środków federalnych, które zostaną przeznaczone na walkę z pandemią.

Donald Trump poinformował, że w ciągu najbliższego tygodnia ma być dostępnych pół miliona testów na COVID-19 – podaje tvn24.pl. Zaznaczył, że powinny się im poddać osoby, które wykazują symptomy zarażenia koronawirusem.

Prezydent zwrócił się z prośbą do szpitali, aby wdrożyły plany awaryjne. Co więcej, zapowiedział przygotowanie regulacji, które usprawnią działania służb medycznych mających na celu walkę z pandemią. Mają ona dotyczyć m.in. zwiększenia liczby lóżek szpitalnych. W wystąpieniu Trump zaapelował do władz stanowych o utworzenie specjalnych ośrodków kryzysowych – pisze bankier.pl.

Zamknięcie galerii handlowych i granic to jeszcze nie koniec. Rząd ma w zanadrzu kolejne ograniczeniaZamknięcie galerii handlowych i granic to jeszcze nie koniec. Rząd ma w zanadrzu kolejne ograniczeniaCzytaj dalej

Pomoc dla studentów i branży lotniczej

W trakcie piątkowej konferencji Trump zobowiązał się do pomocy konkretnym grupom i gałęziom gospodarki. Zapowiedział m.in. zniesienie odsetek w części kredytów studenckich i wsparcie dla branży lotniczej, która mierzy się z największymi trudnościami wobec coraz większego zasięgu koronawirusa.

W środę prezydent oznajmił, że zostaną ograniczone połączenia komunikacyjne między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Zakaz dotyczy jedynie obywateli Europy, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali w strefie Schengen i mieli zamiar przybyć do USA. Obywatele amerykańscy powracający z Europy nie będą podlegali tej restrykcji, ale zostaną poddani „większej kontroli” – tłumaczy tvn24bis.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. MZ: 13 nowych przypadków zakażeń w Polsce. Gwałtowny skok

USA walczy z koronawirusem

Jak dotąd przypadki koronawirusa zostały potwierdzone w 49 stanach. Łącznie zainfekowanych jest 2170 osób, a 48 zmarło – podaje New York Times.

Zdecydowany wzrost liczby zachorowań w ostatnich dniach oraz doniesienia od ekspertów, zgodnie z którymi w wyniku koronawirusa może umrzeć ponad milion Amerykanów, zmusiły Trumpa do podjęcia radykalnych kroków.

Mimo tego w USA nadal trwa debata nad zamknięciem szkół. Na ten moment zapowiedziano zamknięcie 20 tys. placówek, do których uczęszcza ok. 8 milionów uczniów.

Według najnowszych doniesień WHO obecnie zarażonych na świecie jest ponad 132 758 osób. Odnotowano 4 955 zgonów w 123 państwach.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Stan wyjątkowy w Polsce?

Zdaniem ekspertów do zatrzymania epidemii koronawirusa w Polsce nie jest potrzebne wprowadzenie stanu wyjątkowego. Jednak może się to okazać niezbędne w kontekście możliwości przeprowadzenia zbliżających się wyborów prezydenckich – pisze polityka.pl.

Ustawa o zapobieganiu chorobom zakaźnym oraz specustawa ws. koronawirusa nie uprawnia rządzących do przesunięcia terminu wyborów. W rozdziale XI konstytucji zawarto zapis, zgodnie z którym jedynie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego umożliwia odroczenie wyborów. Za stan nadzwyczajny uważa się: stan wojenny, stan klęski żywiołowej oraz stan wyjątkowy, który najbardziej odpowiada sytuacji pandemii, ponieważ zgodnie z art. 230 zagraża „bezpieczeństwu obywateli”.

Stan wyjątkowy jest wprowadzany przez prezydenta na maksymalnie 90 dni na wniosek Rady Ministrów. W razie konieczności można ten okres jednorazowo wydłużyć o kolejne 60 dni. W takiej sytuacji może dojść do zawieszenia niektórych konstytucyjnych wolności z wyłączeniem m.in. prawa do życia, zakazu tortur czy prawa do sądu.

Na ten moment rządzący nie poinformowali o zamiarach wprowadzania stanu wyjątkowego na terenie Polski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca zginął na miejscu, pasażer zmarł w szpitalu. Tragiczny wypadek na "7", droga jest zablokowana
  2. Tom Hanks zarażony koronawirusem. Infekcja może być dla niego szczególnie niebezpieczna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Zamykają sklepy i punkty usługowe. Rząd podjął decyzję, sytuacja we Włoszech coraz gorsza
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News