BiznesINFO.pl Polska i Świat Spore zmiany w budownictwie. Ułatwienia, ale z pułapkami
Domena publiczna

Spore zmiany w budownictwie. Ułatwienia, ale z pułapkami

17 maja 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Na jesieni wejdą w życie zmiany związane z przepisami dot. budowy domów. Ucieszą one osoby planujące postawienie własnego budynku, jednak jak się okazuje - zawierają one sporo pułapek, na które trzeba uważać.

Nowe zasady budowy domów od jesieni

Według obecnie obowiązujących zasad wprowadzonych w zeszłym roku, domy do 70 mkw. mogą być budowane na zgłoszenie . Jednocześnie projekty domów o takiej powierzchni są dostępne za darmo.

Jak się okazuje, nie jest to koniec zmian. Cytowany przez Business Insidera minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział dalszą liberalizację prawa budowlanego w postaci “domu bez formalności”.

Ustawa czeka na procedowanie w Sejmie

Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego, w rozmowie z Business Insiderem powiedziała, że projekt nowelizacji prawa budowlanego oczekuje na przyjęcie przez rząd . Następnie ma trafić do Sejmu “w najbliższym czasie”.

Jako możliwy termin procedowania projektu nowelizacji podaje się koniec maja lub czerwiec . W przypadku uchwalenia ustawy, termin wejścia noweli w życie szacuje się na jesień tego roku.

Ułatwienia, ale i pułapki

A zmiany są spore. Jak podaje Business Insider, ucieszą się osoby planujące budowę domów o powierzchni powyżej 70 mkw . Nie będzie bowiem potrzebne zezwolenie na budowę - wystarczy zgłoszenie. Pojawią się również darmowe projekty domów aż do 180 mkw.

Największą bolączką zmian ma być jednak zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy . W rozmowie z Business Insiderem Martyna Sługocka z kancelarii GWW Grynhoff i Partnerzy wskazała, że potrzebne są również wszelkie inne zgody zależnie od miejsca budowy, np. zgoda na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.

Jak wskazuje w rozmowie z Business Insiderem Andrzej Falkowski, przewodniczący zespołu prawno-regulaminowego Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, do darmowego projektu w dalszym ciągu trzeba będzie zatrudnić m.in. architekta czy inżyniera budownictwa w celu zagospodarowania terenu. W dalszym ciągu będzie trzeba również skompletować wszystkie opinie, uzgodnienia czy pozwolenia.

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie