Spirytus drożeje, a z nim ceny płynów dezynfekcyjnych
Wikipedia/Kacper Czapp
Autor Maria Glinka - 17 Marca 2020

Spirytus po 500 złotych. Wzburzeni aptekarze apelują do rządu

Spirytus jest niezbędnym składnikiem w produkcji środków dezynfekcyjnych, które są podstawowym narzędziem do walki z koronawirusem. Apteki muszą za niego zapłacić w tym momencie aż 500 zł netto za litr, co pociągnęło za sobą wzrost cen preparatów higienicznych. Firmy apelują do rządu o zmiany w regulacjach, przede wszystkim przez wzgląd na zdrowie i życie obywateli.

Spirytus produktem pierwszej potrzeby

Spirytus jest niezbędnym elementem do przyrządzania środków dezynfekcyjnych, których ceny w aptekach wzrosły w ostatnim czasie. Wszystko dlatego, że farmaceuci muszą zmagać się z podwyżką cen za spirytus. W rezultacie tracą na tym i aptekarze i obywatele.

„Im tańszy będzie spirytus, tym tańsze będą produkty do dezynfekcji” – przekonują pracownicy aptek.

Z apelem o tani spirytus zwrócił się do rządzących wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Marek Tomków. We wpisie na Twitterze podkreślił, że apteki dysponują kilkunastoma tysiącami izb recepturowych, z których można sporządzić płyny do dezynfekcji.

Najgorszy okres pandemii jeszcze przed nami. Wiceminister zdrowia podał orientacyjne datyNajgorszy okres pandemii jeszcze przed nami. Wiceminister zdrowia podał orientacyjne datyCzytaj dalej

W aptekach coraz drożej, na stacjach taniej

Aptekarzy dodatkowo podburzył komunikat ze strony Orlenu, w którym poinformowano klientów, że płyny do higieny rąk będą dostępne na stacjach w cenie 15 zł/1litr. Stanowi to zdecydowaną obniżkę w porównaniu z dotychczasowymi cenami. Jak dotąd można było kupić ten preparat w cenie 95 zł/5 litrów, a potem 49 zł/5 litrów. Tak znacząca obniżka była możliwy dzięki wykorzystaniu tańszego etanolu o jakości farmakopalnej – podaje Gazeta Wyborcza.

Dostępu do taniego spirytusu żądają apteki, które w dużej mierze odpowiadają za dystrybucję i sprzedaż płynów do dezynfekcji. Na ten moment mają do dyspozycji surowce z hurtowni farmaceutycznych, gdzie ceny zdecydowanie wzrosły w ostatnim czasie. Orlen nie musi zabiegać o produkty z takich hurtowni i dlatego może pozwolić sobie na tak niską cenę za środki dezynfekcyjne.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Zadziwiające nagranie z polskiej wsi. Ksiądz na ciężarówce “odkażał” wiernych

Aptekarze domagają się tańszego spirytusu

Z uwagi na te rozbieżności w zasadach Związek Pracodawców Aptecznych "PharmaNET" apeluje o możliwość zakupu spirytusu w sklepach lub hurtowniach niefarmaceutycznych. Zdaniem ekspertów bez tej zmiany apteki będą produkowały niewystarczające ilości płynów. Co więcej, ceny za te preparaty będą nadal rosły. Taka sytuacja nie przysłuży się nikomu – przekonuje Marek Piskorski, prezes PharmaNET.

Poza postulatem o tani spirytus farmaceuci żądają także rozszerzenia katalogu środków dezynfekcyjnych, które można przygotowywać w aptekach m.in. o wyroby medyczne, produkty kosmetyczne i biobójcze. Dzięki temu wzrośnie ilość płynów na rynku, co także korzystnie wpłynie na ich cenę – twierdzi Piskorski.

Na ten moment wniosek aptekarzy pozostaje bez odpowiedzi ze strony resortu zdrowia.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Coraz więcej ludzi kupuje spirytus

W sklepach jest coraz mniej nie tylko płynów do dezynfekcji, ale i samego spirytusu. Zgodnie z szacunkami Centrum Monitorowania Rynku w pierwszym tygodniu marca Polacy wydali na spirytus prawie cztery razy więcej niż przedtem.

Wykupywanie tego produktu ze sklepów ma związek z tym, że wielu obywateli decyduje się na samodzielne przygotowanie środków do higieny rąk w domu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Baza karetek w Warszawie w kwarantannie. Pogotowie pojechało do pacjenta, nie dostali informacji o koronawirusie
  3. Zaskakujące słowa zastępcy brytyjskiego premiera. "Trzeba zarazić około 60 procent ludzi i tego właśnie chcemy"
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Koronawirus w autobusie PKS. Pasażerowie pilnie poszukiwani, zagrożonych kilkanaście kursów
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News