Spichlerz - pierwszy w Polsce sklep socjalny już działa
Facebook, Marcin Krupa
Autor Kamila Jeziorska - 15 Grudnia 2020

Pierwszy Spichlerz w Polsce już ruszył. Zakupy zrobisz mocno poniżej rynkowej ceny

Spichlerz to pierwszy otwarty w Polsce sklep socjalny. Do Polski pomysł przywędrował z Austrii, a podjęła go Fundacja Wolne Miejsce. Dzięki temu ubodzy mieszkańcy Katowic mogą zaopatrzyć się w sklepie socjalnym w towary nieprzekraczające 50 proc. ceny rynkowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka idea wiąże się z otwarciem Spichlerza
  • Czym dokładnie jest sklep socjalny
  • Kto będzie mógł zrobić zakupy w Spichlerzu

Pierwszy w Polsce sklep socjalny

Władze Katowic utrzymują, że Spichlerz to pierwsze takie miejsce w Polsce, które otwarto w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82. Sklep socjalny jest efektem wspólnej pracy między władzami miasta, a Fundacją Wolne Miejsce.

"Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej" - napisał na swoim koncie na Facebooku Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Artykuły sprzedawane w Spichlerzu mają krótki termin przydatności oraz niskie ceny. Rozwiązanie sklepu socjalnego ma nie tylko nauczyć ubogich gospodarować skromnym i niskim budżetem, ale także przerwać spiralę wyrzucania dobrego jedzenia.

Cena produktów dostępnych w sklepie socjalnym nie będzie przekraczała 50 proc. wartości rynkowej, a dzięki temu ubodzy kupią więcej za mniej. Te ostatnie słowa wcale nie są hasłem reklamowym, a faktyczną ideą przyświecającą istnieniu Spichlerza.

Kto zatem będzie mógł zrobić tam zakupy i jak będą weryfikowani konsumenci? Każdy uprawniony do robienia zakupów w Spichlerzu będzie posiadał przy sobie odpowienie skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS).

Spichlerz już otwarty

"Uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym są katowiccy seniorzy oraz osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Robić zakupy mogą mieszkańcy, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego, tj.: 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie" - wylicza Krupa.

Spichlerz będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 - 15:00 i będą w nim obowiązywać także godziny dla seniorów. Pomysł zdobył uznanie także w innych częściach Polski.

"Ponadto, w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom w wieku 60 +, skupionych wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku)" - dodaje w swoim poście.

Sklep socjalny zdobywa popularność wśród katowickich obywateli. - Wzięłam ze sobą 50 złotych, bo na tyle mogłam sobie pozwolić. Myślałam, że kupię dwie, może trzy rzeczy, jestem zaskoczona, bo wydałam 14 złotych - mówi w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim starsza kobieta, która zrobiła zakupy w Spichlerzu.

Idea Spichlerza ma pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz bardzo ubogim.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News