BiznesINFO.pl
Spichlerz - pierwszy w Polsce sklep socjalny już działa

Facebook, Marcin Krupa

Pierwszy Spichlerz w Polsce już ruszył. Zakupy zrobisz mocno poniżej rynkowej ceny

15 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Spichlerz to pierwszy otwarty w Polsce sklep socjalny. Do Polski pomysł przywędrował z Austrii, a podjęła go Fundacja Wolne Miejsce. Dzięki temu ubodzy mieszkańcy Katowic mogą zaopatrzyć się w sklepie socjalnym w towary nieprzekraczające 50 proc. ceny ryn

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka idea wiąże się z otwarciem Spichlerza

  • Czym dokładnie jest sklep socjalny

  • Kto będzie mógł zrobić zakupy w Spichlerzu

Pierwszy w Polsce sklep socjalny

Władze Katowic utrzymują, że Spichlerz to pierwsze takie miejsce w Polsce, które otwarto w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82. Sklep socjalny jest efektem wspólnej pracy między władzami miasta, a Fundacją Wolne Miejsce.

"Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej" - napisał na swoim koncie na Facebooku Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Artykuły sprzedawane w Spichlerzu mają krótki termin przydatności oraz niskie ceny. Rozwiązanie sklepu socjalnego ma nie tylko nauczyć ubogich gospodarować skromnym i niskim budżetem, ale także przerwać spiralę wyrzucania dobrego jedzenia.

Cena produktów dostępnych w sklepie socjalnym nie będzie przekraczała 50 proc. wartości rynkowej, a dzięki temu ubodzy kupią więcej za mniej. Te ostatnie słowa wcale nie są hasłem reklamowym, a faktyczną ideą przyświecającą istnieniu Spichlerza.

Kto zatem będzie mógł zrobić tam zakupy i jak będą weryfikowani konsumenci? Każdy uprawniony do robienia zakupów w Spichlerzu będzie posiadał przy sobie odpowienie skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS).

Spichlerz już otwarty

"Uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym są katowiccy seniorzy oraz osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Robić zakupy mogą mieszkańcy, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego, tj.: 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie" - wylicza Krupa.

Spichlerz będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 - 15:00 i będą w nim obowiązywać także godziny dla seniorów. Pomysł zdobył uznanie także w innych częściach Polski.

"Ponadto, w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom w wieku 60 +, skupionych wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku)" - dodaje w swoim poście.

Sklep socjalny zdobywa popularność wśród katowickich obywateli. - Wzięłam ze sobą 50 złotych, bo na tyle mogłam sobie pozwolić. Myślałam, że kupię dwie, może trzy rzeczy, jestem zaskoczona, bo wydałam 14 złotych - mówi w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim starsza kobieta, która zrobiła zakupy w Spichlerzu.

Idea Spichlerza ma pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz bardzo ubogim.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >