spadek
Pixabay/jarmoluk
Autor Paulina Musianek - 13 Listopada 2019

Za mieszkanie w spadku słono zapłacisz. Zapomnij o uldze

Spadek może okazać się sporym problemem, w szczególności, gdy jest nim nieruchomość. Surowe stanowisko fiskusa przysporzy dużo trudności. Ci, którzy myśleli, że sprzedadzą otrzymaną w spadku nieruchomość bez opłacania podatku PIT, mogą się rozczarować.

Spadek. Kłopotliwe dziedziczenie mieszkania

Spadek może przynieść nam pewne korzyści finansowe, gdy na przykład decydujemy się sprzedać odziedziczoną nieruchomość. Fiskus jednak już zaciera ręce i wyciąga je po kolejne wpływy z podatków.

Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady rozliczenia sprzedawanych mieszkań, domów i działek. Do końca 2018 roku przyjmowało się, że z fiskusem nie musi się rozliczać osoba, która pozbywa się mieszkania, domu lub działki po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Od nowego roku decyduje moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, jak informuje „Rzeczpospolita”. Zmiany te miały ułatwić życie tym osobom, które otrzymały nieruchomości w spadku, ponieważ data ta jest zazwyczaj odległa.

– Okazuje się jednak, że skarbówka zastawiła na nich pułapkę. Jeśli dojdzie do działu spadku i otrzymają więcej niż ich pierwotny udział w dziedziczonej nieruchomości, muszą stosować niekorzystne zasady rozliczenia, co z reguły skończy się zapłatą podatku – mówi w rozmowie z “RP” Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. złMasa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. złCzytaj dalej

Płacenie PIT-u za sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

Dziennik opisuje przypadek kobiety, która po śmierci ojca w 2015 roku ustawowo nabyła jedną trzecią jego majątku. Dwa lata później spadkobiercy zawarli umowę o dział spadku. Wspomnianej kobiecie przypadło kilka nieruchomości, co przekroczyło jej udziały wynikające z dziedziczenia ustawowego. Ma zamiar sprzedać je najpóźniej w następnym roku i uważa, że nie będzie musiała płacić podatku PIT, ponieważ jej ojciec nabył nieruchomości kilkadziesiąt lat temu.

Fiskus jednak zastopował jej plany. Powołując się na art. 10 ust. 7 ustawy o PIT podkreślił, że jeśli w wyniku działu spadku udział danej osoby został powiększony, mamy do czynienia z nowym nabyciem. Na nowo należy przeliczyć pięcioletni termin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 61-letni mężczyzna związał się z lalką i porzucił rodzinę. „Zakochałem się”
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News