BiznesINFO.pl
Sklep socjalny w Warszawie

Pixabay/aureliofoxrj

Kolejny sklep socjalny w Polsce. Takich cen nikt jeszcze nie widział

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sklep socjalny, który podbił serca Europejczyków z Zachodu, rozwija się także na polskim rynku. Po sukcesie w Katowicach do otwarcia nowej placówki przygotowuje się także Warszawa. Ceny produktów są znacznie niższe, co pozwala świadczyć wymierną pomoc oso

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie ceny oferują oddziały socjalne

  • Kto będzie mógł robić zakupy w warszawskiej placówce

  • Jakie są powody wdrażania sklepów socjalnych w Polsce

Sklep socjalny na wzór Zachodu. Po Katowicach do gry wkracza Warszawa

Sklep socjalny to pomysł, który zrodził się w Europie Zachodniej. W grudniu 2020 r. pierwsza tego typu placówka w Polsce została uruchomiona w Katowicach. Business Insider Polska podaje, że już niebawem klientów ugości nowy sklep socjalny w Warszawie.

- Odebraliśmy klucze, nasi projektanci przygotowują szkic architektoniczny pokazujący, gdzie coś trzeba będzie dostawić - przyznali w rozmowie z RMF FM Mikołaj Rykowski i Anna Kułakowska z Fundacji Wolne Miejsce, która poprowadzi warszawski sklep socjalny.

Ceny? Co do zasady produkty w sklepach socjalnych są sprzedawane do 50 proc. ich wartości rynkowej. Zarządcy przygotowujący się do otwarcia oddziału w stolicy deklarują, że bochenek chleba ma kosztować 50 gr. Z kolei za paczkę warzyw (1 kg) trzeba będzie zapłacić od 50 gr do 1 zł.

Jednak asortyment sklepu socjalnego nie będzie ograniczał się wyłącznie do produktów żywnościowych. Na klientów czekają także kosmetyki nowe ubrania, których cena ma nie przekraczać kwoty 10 zł. W warszawskiej placówce będzie można kupić nawet garnitur (ok. 30 zł).

Poza tym w trakcie wizyty w punkcie klienci będą mogli napić się w kawy w specjalnie wydzielonej kafejce. Sklep socjalny ma zostać otwarty jeszcze przed Wielkanocą 2021 r.

Sklep socjalny walczy z ubóstwem i marnotrawstwem żywności

Kto będzie mógł kompletować zakupy w warszawskim sklepie socjalnym? Oferta oddziału jest skierowana nie tylko do osób, które korzystają już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sklep socjalny ugości także mieszkańców, którzy do tej pory nie otrzymywały wsparcia z MOPS. Decydującym kryterium są dochody. RFM FM donosi, że w przypadku osoby samotnej ma być to kwota 1700 zł lub 1400 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Sklep socjalny to koncepcja słuszna i niezwykle potrzebna. W ten sposób można bowiem świadczyć pomoc osobom najuboższym, które nie mogą sobie pozwolić na drogie zakupy, zwłaszcza w obliczu pandemicznej inflacji i nowych podatków.

Powodem otwierania nowych sklepów socjalnych jest także chęć walki z marnowaniem żywności. Z badania Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wynika, że w naszym kraju marnuje się blisko 5 mln ton żywności. Jak ta liczba przekłada się na rzeczywistość? To tak, jakby jedna osoba wyrzucała 184 bochenki chleba w każdej sekundzie przez cały rok.

Jednak marnowanie jedzenia to problem, który nie dotyczy tylko Polaków. Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskazują, że rocznie na świecie marnuje się ok. 1,3 mld ton jedzenia, czyli ok. 1/3 wszystkich wyprodukowanych artykułów żywnościowych. W samej Unii Europejskiej wyrzuca się ok. 90 mln ton żywności w skali roku.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >