BiznesINFO.pl
Senegal flaga

domena publiczna

Senegal staje się nadzieją Europy, stamtąd ma pochodzić gaz. Wcześniej blokowano wydobycie

10 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Coraz więcej państw aprobuje wydobycie gazu ziemnego w Senegalu. Wcześniej inwestycje blokowano, co uzasadniano troską o klimat, teraz jednak sytuacja się zmieniła. Sprawę skomentował prezydent Senegalu Macky Sall.

W środę Parlament Europejski uznał energetykę gazową i jądrową jako przyjazne środowisku. To znaczna zmiana, ponieważ wcześniej Bruksela za przyjazne dla klimatu traktowała jedynie odnawialne źródła energii. PE podjął jednak decyzję, że gaz i atom szkodzą planecie znacznie mniej niż węgiel. W sytuacji kryzysu energetycznego trawiącego świat, a przede wszystkim Europę nie ma jednak co wybrzydzać.

Senegal wcześniej blokowany, teraz dający nadzieje

Podczas zorganizowanej w stolicy Senegalu Dakarze (lokalizacja na mapie poniżej) konferencji Banku Światowego wystąpił prezydent kraju Macky Sall. Przywódca afrykańskiego kraju mówił, że cieszy go bardzo międzynarodowe zainteresowanie wsparciem rozwoju inwestycji w gaz ziemny w jego kraju, przytacza jego słowa Reuters.

Sall przypomniał jednak, że wcześniej inwestycje były blokowane w imię walki o klimat, cieszy się jednak z "pozytywnej ewolucji" poglądów w krajach europejskich. W rozwój wydobycia gazu ziemnego w Senegalu bardzo intensywnie zaczęły starać się Niemcy. Rząd z Berlina już zapowiedział wsparcie finansowe dla projektów wydobywczych w afrykańskim kraju. Kanclerz Niemiec w maju odwiedził również Niger i RPA. Minister spraw zagranicznych Niemiec zawitała z kolei w Mali i również w Nigrze. Berlin wyraźnie szuka więc wsparcia dla swojej energetyki w Afryce.

Swoje interesy w Afryce próbuje również wzmacniać Polska. Na początku czerwca Egipt odwiedził prezydent Andrzej Duda. Warszawa szuka w ten sposób kolejnych źródeł gazu ziemnego, które w formie LNG mogłyby zostać dostarczone drogą morską do gazoportu w Świnoujściu.

Europa ma o co walczyć, z szacunków wynika bowiem, że z Afryki na Stary Kontynent może zostać dostarczone nawet 155 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. To niemal 40 proc. całego europejskiego importu z Rosji.

Rosja też nie próżnuje w Afryce

Rosja jednak czuwa nad rozwojem sytuacji i nie zamierza ułatwiać Zachodowi pozyskania gazu z alternatywnych od Rosji źródeł, szczególnie w Afryce. Jeżeli Europa zastąpi rosyjski surowiec, oznacza to dla Kremla olbrzymie straty finansowe.

Niedługo po wizycie w Dakarze Olafa Scholza, Władimir Putin zaprosił do Soczi przywódcę Unii Afrykańskiej, którym jest również prezydent Senegalu Macky Sall. Sall po rozmowie z Putin wezwał wtedy Zachód do zniesienia embarga na rosyjskie zboże, które nigdy nie zostało wprowadzone.

Wszystko na to wskazuje, że Kreml zamierza podkładać Europie dość masywne kłody pod nogi. W celu zdobycia afrykańskiego gazu będzie trzeba się więc sporo nagimnastykować i to nie tylko ze stworzeniem odpowiedniej infrastruktury, ale również w sferze politycznej.

Tagi:

gazgaz ziemnyRosjaNiemcy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >