BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Z zakupem auta lepiej się pospiesz. W styczniu możesz już nie dać rady

12 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Samochód już niedługo może być znacznie droższy. Prognozy firmy Carsmile wskazują na to, że w 2020 roku ceny nowych samochodów mogą się zwiększyć nawet o 20 proc. Podwyżki są powiązane z obecną polityką Unii Europejskiej, która ma na celu wyeliminowanie s

Samochód w 2020 droższy nawet o 20 procent

Samochód już niedługo może znacznie podrożeć. Jak podaje portal alebank.pl, od 2020 roku 95 proc. aut, które będą sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będzie obejmował nowy limit średniej emisji dwutlenku węgla, który wynosi 95 g CO2/km. Producenci, którzy nie dostosują swoich samochodów do norm, muszą liczyć się z surowymi sankcjami - za każdy gram CO2 przekraczający normę będzie trzeba zapłacić karę w wysokości 95 euro. Grzywny będą nakładane za każdy sprzedany samochód. Ze względu na to, że producenci mają możliwość ograniczania emisji wyłącznie na poszczególne modele, eksperci przewidują znaczny wzrost cen samochodów. Nawet o 10-20 procent.

Kilkanaście tysięcy więcej

Jak podaje alebank.pl, średnia emisja CO2/km na samochód zarejestrowany w zeszłym roku w Unii Europejskiej wyniosła 120,5 g. Jest to wynik wyższy o niemal 25,5 g od ustalonego nowego limitu. Jeżeli zeszłoroczny poziom emisji utrzyma się, to producent musiałby się liczyć z karą 2 422,5 euro za jeden samochód (2020 - 95 proc. aut, 2021 - wszystkie). Zakładając, że producent doliczyłby pełną kwotę sankcji do ceny auta, to samochód w Polsce byłby droższy średnio o 12 753 zł brutto przy aktualnym kursie euro.

Nie mają wyjścia

Eksperci firmy Carsmile uważają, że obecna polityka Unii Europejskiej, która wymusza na producentach inwestowanie w rozwój segmentu samochodów elektrycznych i hybrydowych nie zostawia innego wyjścia producentom. Podwyżki cen samochodów są nieuniknione. Tylko w ten sposób mogą sobie odbić zwiększone nakłady na działania rozwojowe oraz kolejne podatki związane z dbaniem o środowisko.

Samochód elektryczny dwa razy droższy

Niestety, na ten moment samochód elektryczny nie jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem dla kupującego. Bankier.pl przytacza dane z “Rzeczpospolitej”, z których wynika, że modele aut elektrycznych takich jak Opel Corsa E, Mazda MX-30, Volkswagen E-Golf są średnio droższe o niemal 101 proc. w porównaniu do ich benzynowych odpowiedników.

Czy będziemy jeszcze kupować samochody?

Eksperci Carsmile spodziewają się dwóch trendów, jakie nadejdą na rynku samochodowym w najbliższych latach. Rosnące ceny spowodują, że zakup samochodu stanie się nieopłacalny i właśnie dlatego coraz większą popularnością będzie się cieszyć carsharing czy wynajem samochodu w ramach abonamentu. Drugi przewidywany trend to odejście od sprzedaży aut w salonach i przeniesienie interesu do internetu. Dzięki sprzedaży online producenci mogą znacznie ograniczyć koszty dystrybucji i ilość pracowników. Niedawno na taki krok zdecydowała się Tesla, która ze względu na słabe wyniki ogłosiła, że będzie zamykać swoje salony i że głównym kanałem sprzedaży będzie internet.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >