BiznesINFO.pl Twój portfel Ugryź się w język, zanim opowiesz żart o Rumunach. Poziomem życia dorównali Polakom
wikimedia/PhotoGallery

Ugryź się w język, zanim opowiesz żart o Rumunach. Poziomem życia dorównali Polakom

18 grudnia 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rumunia zrównała się poziomem życia z Polską,

  • Kogo pod tym względem wyprzedzamy,

  • W jakim kraju poziom życia wyraźnie wyprzedza średnią unijną.

Rumunia dogoniła Polskę

Oburzamy się, gdy słyszymy dowcipy o Polakach i nie możemy znieść, że w niektórych zakątkach świata wciąż pokutuje stereotyp Polaka alkoholika czy złodzieja samochodów. Tymczasem nie brakuje w naszym kraju osób, które wciąż z pogardą wyrażają się o innych narodach. Tu swoistym chłopcem do bicia od lat są Rumuni. Tymczasem okazuje się, że ten wykpiwany przez niektórych kraj właśnie zrównał się z Polską pod względem poziomu życia.

Potwierdzają to najnowsze badania Eurostatu, który mierzy „rzeczywistą konsumpcję prywatną" . Tłumacząc, chodzi o to, na ile Polacy mogą sobie pozwolić, przy uwzględnieniu parytetu nabywczego naszej waluty i koszyka usług i towarów w poszczególnych krajach.

Z danych za 2019 rok wynika, że w przypadku naszego kraju wskaźnik wspomnianej „rzeczywistej konsumpcji prywatnej” stanowił 79 proc. średniej unijnej, czyli o 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Widać zatem, że nadrabiamy dystans do średniej. Tyle, że inni również nie stoją w miejscu, czego najlepszą egzemplifikacją jest wspomniana Rumunia. Kraj ten przystąpił do Unii Europejskiej blisko trzy lata po nas i zrównał się z nami pod względem powyższego wskaźnika .

To jak szybko Rumunia nadrabia dystans, pokazują dane Eurostatu sprzed pięciu lat. Wówczas to nasz poziom życia stanowił 69 proc. średniej unijnej, podczas gdy w przypadku mieszkańców Rumunii było to 57 proc..

Co ciekawe, dane sprzed kilku miesięcy dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i w Rumunii jeszcze bardziej obrazują sytuację. Okazuje się, że w obu krajach (jeżeli chodzi o kwotę brutto) zarabia się tyle samo.

Wracając do wskaźnika „rzeczywistej konsumpcji prywatnej” - nieco lepiej pod tym względem wypadają nasi południowi sąsiedzi. W Czechach ów wskaźnik wyniósł 85 proc. średniej unijnej. Jeszcze lepiej, co może zaskakiwać wypada Litwa, która osiągnęła 90 proc.

Wyprzedzamy Greków i Węgrów

Kogo przegoniliśmy? Chociażby naszych niedawnych druhów w walce o unijny kompromis wokół budżetu na lata 2021-2027, czyli Węgrów . Lepiej wypadamy również od Słowacji, Estonii czy Łotwy i nieznacznie wyprzedziliśmy również Grecję (77 proc.).

Dane Eurostatu pokazują, że najgorzej pod względem wskaźnika konsumpcji prywatnej wypada Bułgaria, osiągając 57 proc. średniej unijnej, czyli tyle ile Rumunia 5 lat temu . Warto w tym miejscu przypomnieć, że obydwa kraje przystępowały do Wspólnoty w tym samym momencie, czyli na początku 2007 roku.

Liderem zestawienia jest Luksemburg ze średnią na poziomie 135 proc. , który wyprzedził Austrię, Danię oraz Belgię. Nienależąca do Unii Europejskiej Szwajcaria osiągnęła poziom 124 proc. .

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie