Rękawiczki ochronne obowiązkiem w trakcie zakupów
Unsplash/Clay Banks
Autor Maria Glinka - 1 Kwietnia 2020

Od czwartku ważna zmiana w zakupach. Nie zrobisz ich już bez rękawiczek

Rękawiczki ochronne w czasie zakupów to nowy obowiązek nałożony na obywateli w związku z pandemią. Już od dzisiaj każdy samodzielnie odpowiada za zaopatrzenie w ten środek ochrony. Natomiast od jutra obowiązek zapewnienia rękawiczek spadnie na sklepy, co będzie stanowiło ogromne wyzwanie dla właścicieli mniejszych punktów spożywczych.

Rękawiczki w trosce o bezpieczeństwo

Rękawiczki mają nas chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem, którego ryzyko w miejscach publicznych jest duże. W związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce rządzący podjęli decyzję o obowiązku noszenia rękawiczek również w trakcie zakupów.

Rozporządzenie doprecyzowuje, że rękawiczki, w których klient kompletuje zakupy, powinny być jednorazowe. Nie ma zatem obowiązku noszenia rękawiczek medycznych np. lateksowych – tłumaczy innpoland.pl.

Trzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkęTrzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkęCzytaj dalej

Wyzwanie dla mniejszych sklepów

Większe sklepy już teraz oferują konsumentom na wejściu zwykłe jednorazowe rękawiczki foliowe, które spełniają wymogi ochronne. Z zadbaniem o wyposażenie w rękawiczki poradziły sobie także niektóre prywatne sklepy samoobsługowe, które udostępniają ten produkt do wyjmowania pieczywa.

Zaopatrzenie w rękawiczki stanowi jednak ogromne wyzwanie dla małych sklepów, które do tej pory nie musiały ich oferować swoim klientom. W związku z tym nie mają ani zapasów ani sprawdzonych dostawców tego środka ochrony.

Czechy już w ogóle nie przepuszczają Polaków przez kraj. Z naszej winyCzechy już w ogóle nie przepuszczają Polaków przez kraj. Z naszej winyCzytaj dalej

Jeden z właścicieli sklepu osiedlowego przyznaje, że zabrał rękawiczki foliowe ze stacji benzynowej, ponieważ zorganizowanie tego produktu w tak krótkim czasie jest niemożliwe.

Polska Izba Handlowa zwraca uwagę, że zapewnienie klientom rękawiczek bez wsparcia rządu i przy dużych brakach w hurtowniach będzie bardzo trudne – podaje Business Insider Polska.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Biedronka podjęła kontrowersyjną decyzję przed świętami. Sieć nagle zmienia swoje rozporządzenie, dotyczące godzin otwarcia

Apel o pomoc do rządzących

Na podstawie rozporządzenia sklepy są zobligowane do „zapewnienia rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk” i to słowo „lub” jest w tym kontekście kluczowe.

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaPolicja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaCzytaj dalej

Z przepisów wynika, że to klient powinien samodzielnie zadbać o zaopatrzenie w rękawiczki. Jednak oczywiste jest, że sprzedawcy dołożą wszelkich starań, aby podnieść poziom higieny i bezpieczeństwa w swoich sklepach i zrobią wszystko, aby udostępnić ten towar jak największej liczbie osób. Praktyka wskazuje zatem, że obowiązek wyposażenia klientów w rękawiczki spada na sklepy.

Handlowcy podchodzą do sytuacji pandemii z całkowitą odpowiedzialnością i zaangażowaniem, czego wyrazem jest apel wiceprezesa Polskiej Izby Handlu do Ministerstwa Rozwoju o ułatwienie dostępu do rękawiczek ochronnych i płynów do dezynfekcji dla pracowników handlu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo
  3. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Sukces europejskiego kraju. Niedługo mogą znosić restrykcje i zaczną znowu żyć normalnie
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyDodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News