BiznesINFO.pl
Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki leaves at the end of the first day of the EU summit at the European Council building in Brussels on May 24, 2021. - European Union leaders take part in a two day in-person meeting to discuss the coronavirus pandemic, climate and Russia. (Photo by Olivier HOSLET / POOL / AFP)

East News, Olivier Hoslet/AFP

Premier powiedział wprost do przedsiębiorców. Morawiecki odradza przenoszenie biznesu do Czech

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki nie przebiera w słowach wobec Polaków szukających ucieczki od Polskiego Ładu w Czechach. Argumentuje, że warunki prowadzenia biznesu u naszego południowego sąsiada jest nieopłacalne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany dla przedsiębiorców szykuje Polski Ład

  • Czy biznes w Czechach to dobre rozwiązanie

  • Co powiedział premier Mateusz Morawiecki

Premier do przedsiębiorców

Założenia Polskiego Ładu przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego spowodowały, że przedsiębiorcy natychmiast zaczęli poszukiwać furtki z wyjściem awaryjnym. Wszystko przez składkę zdrowotną liczoną liniowo, która de facto wyniosłaby 9 proc., przewyższyła podatek dochodowy, a rząd chce zabrać możliwość odliczenia jej od podatku.

Wyjściem awaryjnym dla polskich przedsiębiorców miały być Czechy. U naszego południowego sąsiada w obecnym pocovidowym czasie mamy do czynienia z obniżaniem podatków, ale także przychylniejszym podejściem urzędów do petentów.

Rząd Czech wprowadził m.in.: ryczałtową składkę dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a nawet obniżył podatek dochodowy od osób fizycznych.

Adam Wróblewski, prawnik z ECDP Group w rozmowie z Business Insider przestrzega, że Czechy to wcale nie jest raj podatkowy jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Przestrzega, że rejestracja podmiotu w Czechach, a prowadzenie biznesu w Polsce może oznaczać problemy ze skarbówką. Sankcje strony czeskiej są bardzo surowe, jak wskazuje Wiesław Firla, prawnik, szef czeskiej Kancelarii Prawnej JUDr, w grę wchodzi nawet przymusowa likwidacja przedsiębiorstwa.

Premier o warunkach do prowadzenia biznesu

W sprawie przenoszenia biznesów do Czech głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej premier powiedział, że nawet po zmianach prowadzenie biznesu w Polsce jest bardziej opłacalne niż w Czechach, Niemczech, czy na Słowacji.

Premier podkreślił, że obecnie przedsiębiorcy mogą rozliczać się według różnych skal podatkowych. Dodał, że firmy będą beneficjentami podniesionego II progu podatkowego, który po zmianach wyniesie 120 tys. zł.

Premier dodał, że obecnie Polacy mogą korzystać z wielu udogodnień dla przedsiębiorców i ulg podatkowych. Część może rozliczać się np.: według estońskiego CIT-u, a jeszcze inni skorzystać z ulgi IP BOX.

Zdaniem premiera w Polsce mamy bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu. Świadczy o tym zainteresowanie zagranicznych podmiotów, które chcą otwierać swoją działalność w naszym kraju.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >