Populacja. Społeczeństwo w Polsce starzeje się szybciej niż cała UE
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Listopada 2019

Fatalne wyniki badań. W 2050 roku będziemy domem starców Europy

Populacja w Polsce należy do najmłodszych w Europie. W 2018 roku średnia wieku mieszkańców Unii Europejskiej wynosiła 43,1 lat. Pomimo, że w Polsce średnia jest na razie niższa, to analizy wskazują, że już niedługo będziemy jednym z najstarszych narodów w całej Europie.

Populacja w Polsce na razie wśród najmłodszych

Populacja Irlandii jest najmłodsza spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak podaje portal forsal.pl, w zeszłym roku średnia wieku wyniosła tam 37,3 lat. Mediana niższa niż 40 lat jest także na Cyprze (37,5 lat) i w Luksemburgu (39,4 lat). Z kolei średnią ledwo przekraczającą czterdziestkę ma populacja Wielkiej Brytanii (40,1 lat), Słowacja (40,2 lat), Malta (40,4 lat), a także Polska i Szwecja (oba państwa po 40,6 lat). Tym samym Polska i Szwecja zajmują siódme miejsce wśród najmłodszych narodów Wspólnoty. Natomiast kraje z najwyższą medianą wieku populacji to Włochy (46,3 lat) i Niemcy (46 lat).

Wciąż możesz wystąpić o 500 plus. Czeka cię jednak niemiła niespodziankaWciąż możesz wystąpić o 500 plus. Czeka cię jednak niemiła niespodziankaCzytaj dalej

Populacja w Polsce starzeje się szybciej niż cała UE

Zmiany mediany wskazują na to, że populacja w Polsce starzeje się szybciej niż wszystkie kraje Unii Europejskiej razem wzięte. Jak podaje forsal.pl, od 1990 roku średnia wieku liczona dla krajów UE zanotowała wzrost o 7,9 lat, kiedy mediana wieku polskiej populacji wzrosła o 8,4 lat. Niestety, prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem.

Polska zamieni się w dom starców

Z prognoz Eurostatu wynika, że w ciągu najbliższych 30 lat średnia wieku w Unii Europejskiej zwiększy się o 3,8 roku, osiągając do 2050 roku poziom 46,9 lat. Skok średniej obejmie wszystkie kraje członkowskie, ale niektóre narody będą się szybciej starzeć. Zgodnie z prognozami mediana populacji na Malcie, w Polsce, na Słowacji i na Cyprze podniesie się o 8 lat albo więcej. Forsal.pl pisze, że jeśli prognozy się potwierdzą, to Polska z jednego z najmłodszych narodów w Unii Europejskiej stanie się jednym z pięciu najstarszych z medianą powyżej 50 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News