BiznesINFO.pl
Polsat przyspiesza rozwój 5G w Polsce. Solorz zarobi 7 mld zł.

Wikimedia, Patryk Korzeniecki

Polsat zarobi kolosalne pieniądze. Sprzeda infrastrukturę za 7 mld zł

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Polsat oraz Polkomtel sprzedają infrastrukturę za 7,07 mld zł. Zygmunt Solorz, właściciel obu spółek chce w ten sposób przyspieszyć rozwój 5G w Polsce. Kontrahentem właściciela Polsatu jest Cellnex Telecom z Hiszpanii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sprzedaż spółki wpłynie na rozwój 5G w Polsce

  • Jakie argumenty podają przedstawiciele Polsatu oraz Polkomtela

  • Jaki jest skutek transakcji

Polsat sprzedaje maszty 5G

Grupa Polsat zawarła z Cellnex Polska, polskim oddziałem spółki Cellnex Telecom, umowę sprzedaży 99,99 proc. akcji w spółce zależnej Polkomtel Infrastruktura. Ta ostatnia jest właścicielem m.in.: wież i masztów odpowiadających za 5G w Polsce.

Polsat nie ukrywa, że transakcja ma pomóc w rozwoju sieci 5G w Polsce. Spółka Zygmunta Solorza w oficjalnym komunikacie cytowanym przez money.pl podkreśliła, że wszystkie częstotliwości konieczne do świadczenia usług polskim klientom pozostaną w jej posiadaniu.

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - powiedział cytowany przez portal Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Przewidywane zamknięcie transakcji to październik 2021 r. Dzięki niej Cellnex Telekom zyska 7 tys. masztów 5G w Polsce, a do 2030 r. chce wybudować kolejne 1,5 tys. Warto wiedzieć, że transakcja wymaga zgody prezesa UOKiK.

Cyfrowy Polsat rośnie na giełdzie

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku - mówi wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Maciej Stec.

Grupa Polsat w opublikowanym przez siebie komunikacie podkreśla, że transakcja wzmocni jej możliwości inwestycyjne oraz zwiększy możliwości współpracy z innymi podmiotami w zakresie rozwoju sieci w Polsce. Polsat podkreśla, że sprzedaż masztów pomoże w zwiększeniu zadowolenia i satysfakcji klienta.

Z kolei Stec dodaje, że umowa Cellnexem pomoże zwiększyć ilość nadajników przy "zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia".

Na transakcji zyskuje Cyfrowy Polsat notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak podaje BI, kurs akcji Cyfrowego Polsatu podskoczył w górę o 5,5 proc.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >