BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Policja coraz bardziej bezkompromisowa. Areszt za złamanie ścisłych restrykcji

4 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Policja może ukarać już nie tylko wysokim mandatem, ale wnioskiem o areszt osoby, które notorycznie łamią kwarantannę Za kraty z tego powodu trafił 58-letni mieszkaniec lubelskiej gminy Kłoczew.

Policja kończy z pobłażaniem

Policja przypomina, że w przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem koronawirusa, służby sanitarne nakładają na osobę naruszającą taki obowiązek karę pieniężną w kwocie do 30 tys. zł.

Okazuje się jednak, że sankcje pieniężne nie wszystkim przemawiają do rozumu. Mało tego, nie brakuje osób, które notorycznie łamią zasady kwarantanny. Wśród nich znalazł się mieszkaniec gminy Kłoczew. Jak podaje „Rzeczpospolita”, lubelska policja otrzymała informację, że poddany kwarantannie 58-letni mężczyzna widziany był w urzędzie gminy oraz w sklepie. Po zweryfikowaniu tej wiadomości funkcjonariusze z Ryk ustalili miejsce pobytu mężczyzny. 58-latek został zatrzymany, a decyzją sądu tymczasowo aresztowany.

Nawet 8 lat więzienia

Podobnych przypadków w województwie lubelskim jest niestety więcej. Notorycznie zasady odosobnienia łamał również 48-letni mieszkaniec Bełżyc. Zamiast przebywać w domu, mężczyzna wychodził do sklepu, a także spotykał się ze znajomymi. Nic nie pomogło doniesienie w tej sprawie do sanepidu. Gdy policja otrzymała kolejne sygnały, że 48-latek widywany jest na ulicy, doszło do jego zatrzymania.

- Podczas zatrzymania mężczyzna  był agresywny. Powiedział policjantom, że jest chory i ich zarazi, a kombinezony ochronne których używają nic im nie pomogą. Zaczął też popychać jednego z policjantów, wyzywając go przy tym – opisuje zachowanie mężczyzny „Rz”. 48-latek trafił do specjalnego pomieszczenia w policyjnej izbie zatrzymań.

- Dziś usłyszy zarzuty sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego oraz naruszenia nietykalności i znieważenia funkcjonariusza – informuje dziennik lubelska policja. Do sądu trafi też wniosek w sprawie aresztu dla mężczyzny. Grozi mu kara nawet do ośmiu lat więzienia.

Z danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że kwarantanną objętych jest obecnie ponad 160 tys. Polaków.

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >