BiznesINFO.pl Polska i Świat Cała branża apeluje do prezydenta. Chcą zawetowania nowego podatku, mówią o niezgodności z konstytucją
pixabay/stevepb

Cała branża apeluje do prezydenta. Chcą zawetowania nowego podatku, mówią o niezgodności z konstytucją

19 sierpnia 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Podatek cukrowy niezgodny z konstytucją?

Do prezydenta Andrzeja Dudy wystosowana została petycja, w której największe związki pracodawców i organizacje branżowe zwracają się z prośbą o zawetowanie ustawy ze względu na jej szkodliwość gospodarczą i niezgodność z konstytucją, podaje portal dlahandlu.pl,

Według przeciwników ustawy, wysokość podatku cukrowego jest nieadekwatna do siły nabywczej konsumentów, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, kiedy ogólna sytuacja gospodarcza kraju pozostawia wiele do życzenia. Zdaniem przedsiębiorców, ustawa dotknie najbardziej małe i średnie firmy, dla których podatek będzie oznaczał wzrost kosztów, często nawet o 100 proc. przy jednoczesnym obowiązku opłacania podatku, który w rzeczywistości jest podatkiem obrotowym, mimo braku zysku ze sprzedaży produktu.

Przedsiębiorcy są zdania, że ustawa doprowadzi wiele firm do bankructwa, a ich pracowników do bezrobocia. Według ich prognoz zderzenie się dwóch tak niekorzystnych warunków: niepewnej sytuacji w związku z epidemią i jej skutkami i wprowadzenie podatku cukrowego, może doprowadzić w efekcie do utraty 40 tys. miejsc pracy u osób zatrudnionych na całym łańcuchu produkcji, począwszy od rolników dostarczających surowce, przez linię produkcyjną, zaopatrzenie, dystrybucję, na sprzedaży kończąc.

Masowe zwolnienia mogą zakończyć się dramatem wielu polskich rodzin i tak już dotkniętych kryzysem wynikającym z epidemii. Znalezienie nowej pracy graniczy w tej chwili z cudem, dlatego skutki wyeliminowania miejsc pracy mogą być odczuwane jeszcze długo.

Zdaniem osób z branży wprowadzenie podatku cukrowego nie było przemyślane, a cała ustawa została napisana zbyt pospiesznie, bez wymaganej prawnie oceny skutków. Rzetelność ustawy poddawana jest zdecydowanej krytyce, wytyka się jej wiele błędów i luk, a jej zapisy mogą być niemożliwe w realizacji w warunkach normalnych, nie mówiąc już o obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Organizacje apelują, że ustawa pozostawia wiele do życzenia nie tylko biorąc pod uwagę stronę procesu legislacyjnego, lecz także jej zgodności z Konstytucją RP.

<

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie