BiznesINFO.pl
pixabay, Fz

pixabay, Fz

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Płaca minimalna w 2021 r. ma ulec nieznacznej podwyżce. Rząd zaproponował, aby płaca minimalna wynosiła 3 tys. złotych brutto.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie toczą się dyskusje wokół płacy minimalnej

  • Ile wyniesie przyszłoroczna podwyżka

Płaca minimalna wzrośnie

Dyskusja wokół płacy minimalnej toczy się za każdym razem wtedy, gdy ma ona ulec podwyższeniu. Po kilku stronach barykady stają pracodawcy, pracownicy, rząd oraz związki zawodowe.

Rok temu płacę minimalną ustalono na poziomie 2,8 tys. złotych brutto. Związki zawodowe wysuwały żądania na poziomie niemal 3,2 tys. złotych brutto, a pracodawcy oczekiwali zamrożenia płacy minimalnej na ówczesnym poziomie.

Po odliczeniu wszelkich składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, Polakom zarabiającym najniższą krajową zostaje lekko ponad 2 tys. złotych "na rękę". Biorąc pod uwagę szalejącą inflację i rosnące koszty życia, ogromna część Polaków otrzymuje do swoich kieszeni marne pieniądze za niekiedy ciężką pracę.

Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego podniesienie płacy minimalnej do 3 tys. złotych brutto w 2022 r. Z danych Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii wynika, że jest to wzrost o 7,1 proc. w stosunku do obecnych 2,8 tys. złotych brutto.

Podwyżce mają ulec także stawki godzinowe. Obecnie Polacy pracujący na godziny mogą liczyć na 18,30 zł/h brutto, czyli 13,37 złotych netto. Resort informuje, że w 2022 r. ma wzrosnąć do 19,30 zł/h brutto.

Przypomnijmy, że w przypadku studentów stawka brutto jest stawką netto, dlatego nie obejmą ich podatkowe potrącenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie studenci najczęściej są zatrudniani w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

pixabay, valelopardo

Ozdrowieńcy i zaszczepieni nie powinni się opalać. Lekarze ostrzegają

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Płaca minimalnaNajniższa krajowapraca

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >