BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Płaca minimalna bez wzrostu w 2021 roku? Odpowiedź ministerstwa może zaskoczyć

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Płaca minimalna miała ulec zwiększeniu w najbliższych latach. Wszystko wskazuje na to, że koronawirus pokrzyżuje rządowe plany podwyżek.

Płaca minimalna zagrożona?

Płaca minimalna jest stałym punktem rozważań ekipy rządzącej. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał spore podwyżki najniższej krajowej. Jedną z nich udało się zrealizować, czego wyrazem jest 2,6 tys. zł brutto, które obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Kolejnymi etapami miały być wzrosty pensji minimalnej do 3 tys. do końca tego roku oraz do 4 tys. w 2023 r.

Wobec zbliżającego się nieuchronnie kryzysu gospodarczego rząd może być zmuszony do rezygnacji ze swoich zapowiedzi. Podwyżki płacy minimalnej były planowane, gdy zarówno światowa, jak i polska gospodarka były w fazie rozpędu. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy nadszedł koronawirus, przez którego grozi nam recesja.

Resorty na razie milczą

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze nie poinformowało, czy kolejne plany podwyżek będą zrealizowane - podaje Business Insider. Zaskakujące zachowanie resortu może zatem wskazywać, że zamrożenie lub zmodyfikowanie nie jest niemożliwe. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Business Insider Polska resort oznajmił jedynie, że wysokość płacy minimalnej jest ustalana w oparciu o czynniki makroekonomiczne.

 - Również Ministerstwo Finansów nie odniosło się do tego, czy pierwotny plan podwyżek może być w dalszym ciągu kontynuowany – piszą wiadomoscihandlowe.pl.

Jednak już teraz rząd dokonał pewnej zmiany w sprawie negocjacji dotyczących płacy minimalnej. W specustawie traktującej o walce z koronawirusem z 31 marca 2020 r. zapisano, że harmonogram prac nad minimalnym wynagrodzeniem w 2021 r. ulegnie modyfikacji.

Termin na przedstawienie proponowanej wysokości najniższej krajowej został wydłużony z 15 czerwca do 31 lipca 2020 r. W razie zmian w terminarzu prac budżetowych rząd będzie miał możliwość wyznaczenia innej daty, w której zostanie ustalona nowa płaca minimalna.

Co więcej, zgodnie z przepisami specustawy Rada Dialogu Społecznego ma 10 dni na negocjacje w tej sprawie.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Konto Jakże Osobiste

Finanse

Alior Bank rozda 200 zł swoim klientom. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Czytaj więcej >
Przerwy techniczne w bankach

Finanse

Wiele banków zapowiedziało utrudnienia. Tysiące klientów będzie miało problem

Czytaj więcej >

Finanse

mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta

Czytaj więcej >
kody rabatowe do sklepów online

Finanse

Dlaczego warto stosować kody rabatowe do sklepów online?

Czytaj więcej >
ważne

Finanse

Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

Czytaj więcej >

Finanse

PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Czytaj więcej >