Płaca w Polsce nie dorównuje jeszcze tej w zachodniej Europie. Ale plus jest taki, że gonimy średnią unijną
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Grudnia 2019

Dystans nadrabiamy, ale nie tak prędko. Już wiadomo kiedy dogonimy zarobkami Unię

Płaca w Polsce wyrówna się ze średnim wynagrodzeniem w Unii Europejskiej za 50 lat. Za pocieszenie trzeba uznać fakt, że pensje w Polaków rosną szybciej niż przeciętnie w UE, co sprawia, że choć jesteśmy jednym z biedniejszych krajów we Wspólnocie, to ciągle zmniejszamy dystans, jaki nas dzieli od średniej unijnej.

Płaca w Polsce powinna być wyższa

Płaca w Polsce była ciągle porównywana do tych w zachodniej Europie w trakcie kampanii wyborczej. Jednym z rozwiązań, które miało przekonać wyborców było skokowe podniesienie płacy minimalnej i zapowiedzi partii rządzącej, że Polacy zasługują na to, by dostawać wyższe wynagrodzenie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przekonywał, że w ciągu 12 lat Polska dogoni średnią unijną, a za 21 lat będzie na poziomie Niemiec.

Polskie zarobki jednymi z najniższych w Europie

Ale obietnice wyborcze nie mają szans pokryć się z rzeczywistością. Money przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że przeciętny Polak w zeszłym roku zarabiał średnio 1059 euro brutto miesięcznie, a to daje miejsce w niemal na końcu stawki (szóste od końca) jeśli chodzi o wynagrodzenia w Unii Europejskiej. Ale nie oznacza to, że nie idziemy do przodu. Polska rozwija się bez przerwy od dwudziestu lat. Jest jedynym krajem we Wspólnocie i jednym z niewielu na świecie, który zanotował tym czasie ani jednego kwartału z ujemną dynamiką PKB. Polska płaca ma już od wielu lat jedną z najlepszych dynamik wzrostu w UE. Średnia dynamika na przestrzeni ostatnich trzech lat wyniosła 4,66 proc. przy 2,58 proc. średnio w Unii Europejskiej.

Zmniejszamy dystans

To sprawia, że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość i będziemy gonić Europę pod względem zarobków. Firma Grant Thornton przeprowadziłą symulację, która miała pokazać, że ile czasu zajmie Polsce dogonienie przeciętnego wynagrodzenia w Unii Europejskiej. Zdaniem Tomasz Wróblewskiego z Grant Thornton raport pokazuje, że choć zmniejszamy dystans, to nadal jest to przepaść.

Wynagrodzenia w Polsce są blisko trzy razy mniejsze, niż wynosi średnia unijna i niemal pięć razy mniej, niż u lidera zestawienia - Luksemburgu, gdzie przeciętna płaca wynosi 4 958,06 euro. Money podaje, że średnie wynagrodzenie w Unii Europejskiej wyniosło 2 981,57 euro, z kolei w strefie euro - 3 268,36 euro. Wśród krajów, które wyprzedziły Polskę, znalazły się Czechy (1 245,45 euro) i Węgry (1 081,48 euro). Z kolei najniższa płaca jest w Bułgarii (592,05 euro).

Raport wskazuje, że gdyby uwzględnić obecną dynamikę wynagrodzeń (4,66 proc.), to średnią płacę unijną Polska dogoni za około 50 lat. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w Niemczech możemy dogonić w 2057 roku, czyli za 38 lat. Oczywiście zakładając, że płaca w Polsce będzie się dalej podnosić w tym tempie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykre
  2. Byli małżeństwem tylko kilka minut. Zginęli na oczach wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News