BiznesINFO.pl Praca Polacy masowo wracają do pracy. PIP przygotował ważne zalecenia dla zwiększenia bezpieczeństwa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy masowo wracają do pracy. PIP przygotował ważne zalecenia dla zwiększenia bezpieczeństwa

7 maja 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

PIP z ważnymi zaleceniami

PIP w specjalnym komunikacie przypomina o konieczności podjęcia adekwatnych środków bezpieczeństwa w związku z trwającą pandemią koronawirusa. "Należy pamiętać, że w przypadku zmian w procesie pracy pracodawcy są zobowiązani skorygować ocenę ryzyka i uwzględnić w niej wszystkie nowe zagrożenia, również te dla zdrowia psychicznego" – podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy.

Pandemia wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami – niepokojem i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Dlatego PIP zwraca uwagę, że na pracodawcach spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy, aby ten stres nie przełożył się na zachowanie podczas wykonywania zawodu.

Przegrody, wentylacja i praca w trybie zmianowym wśród zaleceń PIP

Następnym krokiem po zweryfikowaniu ryzyka jest opracowanie planu, w którym pracodawca wypunktuje wdrażane środki bezpieczeństwa i kontroli. Muszą to być działania służące realizacji jednocześnie dwóch fundamentalnych celów – pracy w trybie normalnym i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

PIP wymienia środki, które mogą minimalizować ryzyko infekcji: oddzielanie stanowisk pracy przegrodami, dbanie o wentylację pomieszczeń czy stosowanie półmasek FFP2 i FFP3, N95 itp. Kluczowe może okazać się także wprowadzenie trybu pracy zmianowej, zwiększenie ilości przerw oraz ich czasu trwania. Niezbędne jest częstsze sprzątanie zakładów pracy i powszechny dostęp do artykułów dezynfekcyjnych.

W pierwszej kolejności powrót jedynie kluczowych oddziałów

O wprowadzeniu konkretnych środków należy poinformować podwładnych jeszcze przed ich powrotem do zakładu. Do obowiązków pracodawcy należy zorganizowanie szkolenia, jeżeli wdrażane przez niego procedury będą tego wymagały.

PIP sugeruje, aby w pierwszej fazie powrotu do zakładu, wykonywać tylko kluczowe prace. Reszta aktywności powinna zostać odłożona do czasu, kiedy ryzyko infekcji będzie niższe. W dalszym ciągu przydatne może być rozwiązanie polegające na pracy zdalnej – podaje Puls Biznesu.

Jak najmniejszy kontakt między pracownikami

Kontakty fizyczne między pracownikami w trakcie spotkań czy przerw powinny zostać ograniczone do absolutnego minimum. Zatrudnieni, którzy mogą wykonywać zadania samodzielnie lub bez specjalnego sprzętu czy maszyn stacjonarnych, powinni zostać odizolowani. Jako przykład PIP podaje pracę w oddzielnym pokoju socjalnym, sali spotkań czy stołówce. Najbardziej narażeni pracownicy (osoby starsze czy chorujący przewlekle) powinni zostać poproszeni o pozostanie w domach.

Również korzystanie z przestrzeni wspólnych powinno odbywać się wedle ściśle określonych reguł. PIP zaleca wyznaczenie limitu osób, które w jednym momencie mogą przebywać w stołówce czy pokoju socjalnym.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie