BiznesINFO.pl Polska i Świat PGNiG będzie rozwijać rynek wodorowy w Polsce. Majewski: Rozwój tych obszarów to priorytet dla spółki
wikipedia/Maciej Margas

PGNiG będzie rozwijać rynek wodorowy w Polsce. Majewski: Rozwój tych obszarów to priorytet dla spółki

8 stycznia 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • PGNiG chce rozwijać rynek wodorowy w Polsce,

  • Jakie spółka ma atuty w tym zakresie,

  • Co będzie największym wyzwaniem dla PGNiG.

PGNiG chce rozwijać rynek wodorowy w Polsce

Prezes Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (GK PGNiG) Paweł Majewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że spółka bierze aktywny udział w prowadzonych pod auspicjami rządu pracach nad założeniami rozwoju rynku wodorowego w Polsce . Efektem współpracy ma być m.in. "Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku". Uchwała rządu w sprawie przyjęcia tego dokumentu ma być przyjęta jeszcze w tym kwartale tego roku.

Majewski podkreśla, że rozwój gospodarki wodorowej w naszym kraju to priorytet dla spółki. - Nie zbudujemy gospodarki wodorowej w Polsce bez możliwości dystrybucji i magazynowania wodoru, w szczególności na dużą skalę. Rozwój tych dwóch obszarów jest priorytetem GK PGNiG, bo mamy tu najwyższe kompetencje i niezbędną infrastrukturę – powiedział w rozmowie z PAP Majewski, dodając, że spółka nie wyklucza zaangażowania w inne dziedziny gospodarki wodorowej „w synergii z innymi uczestnikami tego rynku”.

Mówiąc o atutach, prezes GK PGNiG przypomina, że spółka dysponuje największą w Europie, bo liczącą ponad 190 tys. km siecią dystrybucji gazu.

- Mamy również wielkoskalowe magazyny gazu, które mogą być wykorzystane do przechowywania wodoru – podkreśla Majewski według którego wykorzystanie infrastruktury przesyłowo-magazynowej grupy jest krytyczne dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce w dłuższym horyzoncie czasowym, co potwierdza projekt rządowej strategii wodorowej .

Wspomniana strategia, jak zaznacza w rozmowie z PAP Majewski porządkuje proces budowy rynku wodoru w Polsce.

- Działania w tym kierunku muszą być skoordynowane, muszą tworzyć synergię. My chcemy postawić na to, co jest naszym największym atutem. Z jednej strony przyczyni się to do sprawnego rozwoju gospodarki wodorowej, z drugiej - zapewni GK PGNiG fundamentalną pozycję na tworzącym się rynku – mówi w rozmowie z Agencją prezes GK PGNiG.

Wyzwania dla spółki

Majewski podkreśla, że GK PGNiG ma ambicję być jednym z filarów gospodarki wodorowej w Polsce, przy współpracy z innymi firmami, które w ubiegłym roku dołączyły do partnerstwa na rzecz jej budowy zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu.

Jako „duże wyzwanie” Majewski określił dostosowanie istniejącej infrastruktury do celów transportu wodoru i paliw opartych na mieszance wodoru i gazu ziemnego czy biom etanu . Prezes GK PGNiG zwrócił uwagę, że wodór jest gazem łatwo przenikającym przez uszczelnienia i ścianki przewodów i może prowadzić do degradacji materiałów, z których wykonane są elementy sieci.

Majewski podkreślił również, że konieczne będzie dokładne zbadanie stabilności i zachowania mieszaniny wodoru z innymi gazami . Spółka ma zbadać te kwestie w ramach projektu „InGrid+”, zakładającym budowę doświadczalnej, zamkniętej sieci gazowej, w której będą prowadzone testy przesyłu mieszanek wodoru z innymi gazami w różnych proporcjach. Instalacja jak zapowiada prezes GK PGNiG ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2022 roku.

Rozmówca PAP nie wykluczył również, że PGNiG zaangażuje się także w inne segmenty rynku wodorowego.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie